• Anasayfa
  • Sektörel
  • Akıllı Telefonunuzu Yürüyerek Şarj Etmenize Olanak Sunan Ayakkabı: InStep NanoPower!

Akıllı Telefonunuzu Yürüyerek Şarj Etmenize Olanak Sunan Ayakkabı: InStep NanoPower!

1
1
0
0
0
Her adımınızla birlikte ortaya çıkan enerjiyi akıllı telefonunuza aktararak telefonunuzun şarjını kolayca doldurabilen bir ayakkabı üretildi.
Yeni çıkan akıllı telefon modellerinde gelişmiş kamera, iyi görüntü kalitesi ve yüksek işlemci performansı bulabiliyoruz ancak bu telefonların neredeyse hepsinin pil kapasitesi çok düşük. Düşük pil kapasitesine sahip olan akıllı telefonlar, sadece birkaç saatlik kullanımın ardından şarj edimeye ihtiyaç duyuyorlar. Çok sinir bozabilen bu durumun kullanıcıları mağdur etmemesi için geliştirilen sistemlere bir yenisi de Wisconsin ve Madison Üniversitesi'nin ortak çalışmasıyla eklendi."InStep NanoPower" adlı bir sistem geliştiren üniversiteler, bu sistemde yürüme ile açığa çıkan kinetik enerjiyi kullanmışlar. Herkesin kullanabilmesi için bu sistemi bir spor ayakkabısına uyarlamış olan Wisconsin ve Madison Üniversitesi, ayakkabının telefonla nasıl bağlantı kuracağını hala net bir şekilde belirtmiş değil. Eğer bu sistemde ayaktan cebe kadar uzanan bir şarj kablosu kullanılacaksa InStep NanoPower'ın şimdiden başarısız olduğunu söyleyebiliriz.
 

(Sistemin el feneri ile yapılan denemesi)

InStep NanoPower'ın her adımda 10 watt enerji üretebilme potansiyeli bulunuyor ve akıllı telefonların şarj edilme sınırı sadece 2 watt. Yani bu sistemin kolayca akıllı telefonları şarj edebileceğini söyleyebiliriz. Günde 10 kW'ye kadar enerji üretimi gerçekleştirebilen InStep NanoPower, akıllı telefonunuzu birkaç kez şarj edebilmenizi sağlayacak.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0