• Anasayfa
  • Sektörel
  • Alemin En Büyük Çakalı Olduğunu Sanan Apple’a 318 Milyon Dolar Vergi Cezası!

Alemin En Büyük Çakalı Olduğunu Sanan Apple’a 318 Milyon Dolar Vergi Cezası!

1
0
0
0
0
Apple, İtalya’dan vergi kaçırdığı gerekçesiyle yerel mahkeme tarafından 318 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.
Apple’ın ne yapmak istediğini kendileri dahil birçok kimse çözebilmiş değil. Daha bir ay önce Samsung’tan patent ihlali gerekçesiyle 548 milyon dolar alma hakkı elde eden Apple, bu sefer vergide usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle İtalyan mahkemeleri tarafından 318 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. (ortada bir para var, oradan oraya dönüp duruyor)

İtalyan La Repubblica gazetesinin yaptığı habere göre Milano Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte İtalya’daki vergi denetimini sağlayan Agenzia dell’Entrate, iki yıldır yaptığı çalışma sonrası Apple ile uzlaşmaya vardı. İtalya’da ‘Apple sonunda pes etti’ başlığıyla duyurulan haberde, Apple’ın 318 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği belirtildi.Söylenenlere göre Apple, 2008 ve 2013 yılları arasında elde ettiği kazanç sonrası ilgili devlet kurumuna ödemesi gereken 880 milyon euro vergi borcu yerine yalnızca 30 milyon euro ödeme yapmış.

Apple’ın asıl kazancını İrlanda üzerinden göstererek İtalya’da ödemesi gereken vergiyi bu ülke üzerinden ödemeye çalışmış. (akıllarınca çakallık yapmaya kalkmışlar) Bunun sebebi ise AB ülkelerinde kurumlar vergisinin en düşük orana sahip ülkelerden bir tanesinin İrlanda olması. Buradaki kurumlar vergisinin oranı %12,5 fakat İtalya’da bu oran %27,5. Dolayısıyla aradaki farkı cebe indirmek isteyen Apple, Milano Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 318 milyon dolar ödemeye mahkum edilmiş. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0