Alibaba.com'un İsmi Neden Alibaba?

14
7
3
2
2
Alibaba.com'un İsmi Neden Alibaba?
İnternet üzerinden alışveriş yapan hemen herkes alibaba.com' u biliyordur. Peki bu isim nereden geliyor? Çoğu kullanıcı gibi bende bu sorunun yanıtını merak ettim, araştırdım buldum ve sizinle paylaşmak istiyorum.
İnternet üzerinden alışveriş yapan hemen herkes alibaba.com' u biliyordur. Peki bu isim nereden geliyor? Çoğu kullanıcı gibi bende bu sorunun yanıtını merak ettim, araştırdım buldum ve sizinle paylaşmak istiyorum. Bir Türk olarak herkes gibi sitenin kurucusunun isminin Ali olduğu yönünde tahminlerim vardı. Bu teori tamamen yanlış.
           

 Kurucusu kim?

 Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan Alibaba Group'un kurucusu ve Jack Ma' dır. CEO görevini kısa bir süre önce bırakan Ma, yönetim kurulunda çalışmaya devam ediyor. Çin’in en zengin adamı olan Ma’nın anne babası yerel sanatçı. Vasat bir öğrenci ve matematik konusunda oldukça zayıf. Üniversite eğitimi için üç kez şansını deneyip başarılı olamayınca yeteneği olan ingilizce alalanında eğitim almış ve üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirmiştir. İlk işinde aylık geliri sadece 12 dolar olan Ma, Çinli şirketlere internet siteleri tasarlamaya başlamış ve ardından China Yellowpages adında Çin'in ilk e-ticaret sitesini kurmuş.    
  

 Alibaba İsmini Amerika'da Buldu         

MaAlibaba'yı kurmadan önce ABD'ye gitmiş ve burada iyi bir e-ticaret portalının eksik olduğunu fark etmiş, Alibaba ismini de ABD'de bulmuş. Ma ismi bulurken, bulacağı isimin tüm dünya da bilinmesini ve aklında kalması gerektiğini düşünmüş. San Fransisco'da bir kafede aklına Ali Baba ismi gelmiş ve etrafındakilere "Alibaba nedir biliyor musunuz?" diye sormuş. Hatta Ma, o anı bir röportajında şöyle anlatıyor ;" “Bir gün San Francisco'da bir kafede otururken Alibaba'nın çok güzel bir isim olabileceğini düşünüyordum. Bir garson geldi, ona ‘Alibaba'yı biliyor musun?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Alibaba hakkında ne bildiğini sordum, 'Açıl susam açıl' dedi. İşte o an ‘Evet! İsmi bu olmalı!' dedim."Daha sonra sokağa çıkıp 30-40 kişiye daha sormuş ve çoğunluğundan "evet biliyoruz" cevabı alınca kararını veriyor. Telaffuzu kolay, tüm dünyada da biliniyor. Alibaba küçük tüketicilerin daha büyük şirketlere ulaşması için kapıyı açar (Açıl susam…) Mantık basit ve bir o kadar da zekiceydi. Hatta Ma, nın zekası burada da bitmiyor ve Alibaba ile beraber, Alimama ismini de alıyor. Bu durumu da şöyle açıklıyor; " Biz, birinin bizimle evlenmek isteyeceği ihtimaline karşı Alimama ismini de aldık"
14
7
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
14
7
3
2
2