Alibaba'nın Değeri Amazon ve eBay'ın Toplamından Fazla

1
0
0
0
0
Alibaba bildiğiniz üzere Çin’in Amazon’u. Rekor talep ve değerle Wall Street borsasında halka açılan Alibaba’nın piyasa değeri 231 milyar dolara ulaşarak, Amazon ve eBay’ın toplamından daha yüksek bir değere ulaştı.
Alibaba bildiğiniz üzere Çin’in Amazon’u. Rekor talep ve değerle Wall Street borsasında halka açılan Alibaba’nın piyasa değeri 231 milyar dolara ulaşarak, Amazon ve eBay’ın toplamından daha yüksek bir değere ulaştı.
 
Alibaba, geçtiğiniz Cuma günü Wall Street’te işlem görmeye başladı. İlk başlarda halka arzı planlandığı sırada 60-66 dolar arası değer biçilen hisse fiyatları, borsa kapanışında 93,89 dolara ulaştı. 271 milyon hissenin el değiştirdiği işlemler sonucunda Alibaba’nın değeri 231 milyar dolara ulaşmış oldu. Amazon ve eBay’ın toplamından daha fazla değer elde eden Alibaba, borsa değeri 200 milyar doları gören Facebook’u bile geride bıraktı.


 
Borsadaki ilk günlerini halka arz fiyatının yüzde 38 üstünde kapatan Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, hedeflerinin Wal-Mart’tan daha yüksek bir değere ulaşmak olduğunu açıkladı. (Wal-Mart Stores Inc. Sam Walton tarafından kurulmuş dünya çapında şubeleri olan bir Amerikan perakende satış yapan mağazalar zinciridir.)
 
Alibaba, iyi geçen Cuma gününün ardından ABD’nin dördüncü en büyük teknoloji şirketi unvanını da kazanmış oldu. Ayrıca şirketin yüzde 22,6’sına sahip olan Yahoo, halka arzın ardından Alibaba’dan 8,27 milyar dolar kazandı.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0