• Anasayfa
  • Sektörel
  • Alibaba "Yüzünüzü Tanıyarak" Ödeme Kabul Etmeye Başlıyor

Alibaba "Yüzünüzü Tanıyarak" Ödeme Kabul Etmeye Başlıyor

1
0
0
0
0
Şu sıralar önemli şirketlerin yarışa tutuştuğu yeni olay online ödeme. Apple Pay, Google Wallet derken, yarışa Alibaba da son derece iddialı bir şekilde katılıyor.
E-ticaret devi Alibaba, her gün büyüyen ve oldukça önemli şirketlerden biri. Hemen hemen bilmeyen yoktur zaten Alibaba'yı. Bu denli büyük şirketlerden yenilikler geldiği zaman, doğal olarak beklentiler de büyür.

Almanya, Hanover'de düzenlenen CeBIT konferansında da Alibaba, yeniliklerinden birini tanıttı. Şuan için kafamızda birkaç soru işareti olsa da bizim de böyle iddialı bir yenilikten beklentilerimiz büyük.

Şirketin kurucusu Jack Ma'nın bizzat tanıttığı bu özellik ile online alışverişlerde kullanıcılar, akıllı telefonlarından yüz tanıma özelliği ile ödemelerini yapabilecekler. ''Smile to Pay (ödemeye gülümse)'' adlı bu servis şuan için beta modunda. Alibaba'ya bağlı Ant Financial tarafından geliştirilen bu sistem, Alipay ve Apple Pay'e oldukça benzeyen Alipay Wallet servisleri ile kullanılacak.Sistemi tanıtan Jack Ma'nın Smile to Pay hakkında; '' online ödemeler her zaman kullanıcılar için sıkıntı olmuştur. En basitinden şifrenizi unutabilirsiniz, benzeri şeyler yaşarsınız, yada güvenlikten endişe duyarsınız. Biz bu duruma el atmaya karar verdik'' açıklamasında bulundu ve bu yeni servisi kullanarak sahneden telefonu ile sipariş verdi.

Şimdi buraya kadar her şey güzel. Ancak sıkıntı şu. Smile to Pay özelliği Jack Ma'nın tanıttığı kadarıyla bu fotoğraftaki gibi olacak.Benim aklıma gelen ilk soru ise şu; sonuçta bu insan kontrolünde bir program olmayacak. Yani yüzün size ait olup olmadığını denetleyen bir yetkili yok. O zaman program gerçek bir insan ile yüksek çözünürlükte bir fotoğraf arasında nasıl ayrım yapacak? (gidip Ağaoğlu'nun yüksek çözünürlükte bir fotoğrafının çıktısını alır deneyebiliriz mesela)

Şuan için herkesin kafasında Smile to Pay'in yüz tanıma olayını nasıl yapacağı sorusu var. Bunları bir kenara bırakırsak, olay fikir olarak güzel.

Alibaba, bu sistemi beta olarak Çin'de kullanmaya başladı (arkadaş orda da herkes birbirine benziyor nasıl ayırt edecek çok merak ediyorum). Jack Ma'nın açıklamasına göre, Smile to Pay özelliği resmi olarak 2017 yılında tüm Alibaba kullanıcılarına sunulacak.

Bu arada ne olur ne olmaz, alın size milyarder Steve Ballmer'in güzel bir fotoğrafı. Saklayın, bakarsınız tutar.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0