• Anasayfa
  • Sektörel
  • Alibaba’dan Satılan Ürünlerin Taklit Olup Olmadığını QR Kodlarıyla Öğrenebileceğiniz Sistem: Blue Stars

Alibaba’dan Satılan Ürünlerin Taklit Olup Olmadığını QR Kodlarıyla Öğrenebileceğiniz Sistem: Blue Stars

0
0
0
0
0
Dünyaca ünlü online alışveriş sitesi Alibaba, müşterilerinin satın aldıkları ürünlerin taklit olup olmadığını öğrenebileceği Blue Stars (mavi yıldızlar) sistemini uygulamaya koydu.
Çin’in ve dünyanın en büyük online alışveriş siteleri arasında ilk sıralarda yer alan Alibaba, müşterilerinin gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmesi için QR kodlarıyla satın alınan ürünün taklit olup olmadığının öğrenilebileceği bir sistem geliştirdi. Blue Stars, yani mavi yıldızlar adındaki bu sistem için Alibaba, ilk olarak İsrail’li grafik tasarım şirketi olan Visualed ile çalışmaya başladı.

Özellikle L'Oréal gibi büyük şirketlerle QR kodları eklemek adına anlaşma yapan Alibaba, TaoBao uygulaması kullanılarak ürünlerin gerçek olup olmadığının kontrol edilmesini sağlıyor. Şirketin, özellikle ABD’den kendileriyle ilgili bu yönde gelen eleştirileri ortadan kaldırmak adına böyle bir hamle yaptığı belirtiliyor.

Şimdilik bu sistem, kullanıcıların pek umurunda değil gibi görünüyor. Fakat uzun vadede şirketin bu sistemi birçok firmayla anlaşma yaparak genele yayacağı ve müşterilerin buna alışması için biraz zaman gerektiği belirtiliyor.Çin’in üzerindeki ‘taklitlerin babası’ imajının silinmesi adına Alibaba’nın bu hamlesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü teknolojinin inanılmaz bir şekilde geliştiği Çin’in üzerindeki taklitçi etiketinin artık ortadan kalkma zamanı geldi de geçiyor.
 

Kaynak: TheNextWeb
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0