Alphabet.com BMW’nin Elinde ve Google’a Satmıyor

0
0
0
0
0
Alphabet.com BMW’nin Elinde ve Google’a Satmıyor
Google’ın yeni şirket oluşumu Alphabet projesi hayata geçmeden elbette alınabilecek isimlere ait web adresi alan adlarını araştırmıştır diyeceğiz; ama araştırdıysa bu durum nasıl başına gelmiş?
Görünen o ki Google kendisine domain yani alan adı olarak farklı isim kullanmak zorunda kalacak ki şu an Alphabet’in duyurusu ve açıklaması abc.xyz şeklinde bir adresten yapılmış durumda. (muhtemelen o şekilde kalacak)

Alphabet, Alman otomobil devi BMW’nin pek çok hizmetinin yer aldığı bir platform ve işinin büyük kısmı da burada yer alıyor. Ayrıca şirket durumdan da çok memnun olsa gerek ki Google’a satmayı düşünmemişler bile.

Dün bu haberimizde detaylıca değindiğimiz ve Google’ın Gmail, arama motoru ve bgibi temel servislerini otonom taşıtlardan ya da küresel internet ağı projelerinden ayıran Alphabet oluşumu ile Google, kendisinin partneri olacak ve kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Alphabet’in dümenine geçecek.

İlginç şekilde Alphabet adı pek çok firma için tercih edilen isimlerden biri olmuş ve Amerikan Marka ve Patent Ofisi’ne bu isim için 100 firma tescil kaydı bırakmış. Örneğin Alphabet Inc. Ohio’da 1965’te kurulmuş otomotiv elektroniği sanayiinde iş yapan bir üretici imiş. (alphabet ne alaka o zaman?)

Yatırım fonu Y Combinator’un kurucusu Paul Graham bir açıklamasında şirketlerin çoğunun internet adresleri için .com uzantısını almanın bir zorunluluk olarak göründüğünü söylüyor ve aslında bu adreslein şirketlerin profili için eskiden olduğu kadar etkili olmadığını belirtiyor. Öte yandan da .com uzantısını alamayan şirket için bu durumun özellikle büyük şirketler arasında “zayıflık sinyali” olarak algılanıyor.

Google’ın kurucularından Larry Page ise bu durumun sorun yaratmayacağını çünkü Alphabet’in Google gibi şirketin vitrini ve insanların sık sık karşılaşacağı bir yer olmayacağını söylüyor ve bu nedenle de Google gibi havalı bir isme ihtiyaç duymadığını belirtiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0