• Anasayfa
  • Sektörel
  • Aman Dikkat! Ucuz USB Kablosu Bir Bilgisayarın Daha Sonunu Getirdi!

Aman Dikkat! Ucuz USB Kablosu Bir Bilgisayarın Daha Sonunu Getirdi!

0
0
0
0
0
Tasarruf etmek amacıyla herşeyin ucuzunu satın alan kullanıcılardan birisi, aldığı USB-C kablosuyla bilgisayarını yaktı.
Piyasada bulunan şarj aletlerinin, bataryaların, şarj kablolarının, hafıza depolama aygıtlarının ve bunlara benzeyen diğer tüm ürünlerin "çakması" olarak adlandırabileceğimiz ucuz modellerinin satışı yapılıyor. Kullanıcıların orijinali yerine tercih ettikleri bu çakma ürünler, çok ucuz olmaları nedeniyle milyonlarca kişi tarafından satın alınıyor. Bu gibi ürünlerin testini yapan ve ürünlerin güvenlik düzeyini ölçen bir Google mühendisi, Amazon'dan satın aldığı ucuz USB-C kablosuyla bilgisayarını yaktı.

Benson Leung ismindeki Google mühendisi, Chromebook Pixel 2015 model bilgisayarında internetten satın aldığı Surjtech (bu markayı aklınıza kazımanızda fayda var) markalı USB-C kabloların testini yaparken bilgisayarın yandığını bildirdi (güzelim Chromebook birkaç dolarlık ürün tarafından mahvedilmiş). Bu testlerin, ilerleyen senelerde milyarlarca cihaz tarafından kullanılacak olan USB-C girişinin güvenliğini sağlamak adına gerçekleştirildiğinden bahseden Benson Leung, bu yaşadığı olayın ardından tüm kullanıcıları bir kez daha uyardı: "Küçük bir tasarruf için hayatınızı tehlikeye sokmayın."Benson Leung'un yaşadığı bu olayda mühendisin Chromebook Pixel'i kullanılamaz hale geldi, ancak mühendisin evine veya kendisine birşey olmadı. İçerisinde sıradan telin bulunduğu, basit bir kablo da olsa bu çeşit kalitesiz ürünler sorun çıkartabiliyorlar. Elbette en pahalı ürünleri almanızı desteklemiyoruz fakat 50 dolara satılan bir ürünün 3-5 dolarlık kopyasını kullanmadan önce iki değil, üç-dört kere düşünmekte fayda var.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0