• Anasayfa
  • Sektörel
  • İÜ Amatör Astronomlar Kulübü'nün Mayıs Etkinliği Başlıyor!

Hazır Mısınız Gökyüzü Çocukları? Amatör Astronomlar Kulübü'nün Mayıs Ayı Etkinliği Başlıyor!

0
0
0
0
0
Amatör Astronomlar Kulübü'nün bu yıl Geleneksel Mayıs Etkinlikleri 4 - 5 - 6 Mayıs 2016 tarihlerinde yine 3 gün İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü ve bölüm bahçesinde gerçekleşecek.
Türkiye'de astronomi alanında faaliyet gösteren ve çocuklara bilimi ve astronomiyi aşılamak amacıyla mükemmel çalışmalar yapan İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Kulübü’nün geleneksel şenliği Mayıs Etkinliği'ni önümüzdeki ay tekrarlanacak.

4-5 ve 6 Mayıs 2016 tarihleri arasında bir bilim/gökbilim şenliği olarak düzenlenecek bu etkinlik, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde (Merkez Kampüs) bulunan Astronomi ve Uzay Bilimleri bölüm ve bahçesinde düzenlenecek.Yukarıda görebileceğiniz bu yılki programa sahip olan AAK'nin Mayıs Etkinliği'nin  3 gün boyunca, 09:00-21:00 saatleri arasında devam edecek. Gündüz ve Gece programı olarak ikiye ayrılan bu özel etkinlikten bahsedecek olursak;
 

 Gündüz Etkinlikleri


Bu program daha çok çocuklar ve gençlere ağırlıkla katılımını beklenildiği bölümdür.

Nitekim geçmiş yıllarda da sabahları katılım gösteren katılımcıların büyük kısmı okullardır. Gündüz programında çocuklar pek çok oyun hamurlarıyla, kartonlarla, boyalarla ve bunun gibi gereçlerle Astronomi Atölyelerinde uygulamalı astronomi öğrenirler. Gündüz bahçedeki teleskoplarla Güneş Gözlemi yaparlar. İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Cumhuriyetin ilk gözlemevini barındırır. Katılımcılar ve çocuklar gruplar halinde gözlemevini gezer bilgi alır ve gözlem yaparlar.
Planetaryum bir tür astronomi sinemasıdır. Çocuklar planetaryumlarda uzaydaymış hissine kapılır. Kullanılan animasyonlarına göre hitap edilen kitle değişebilir. Sabah programında son olarak gelen okullara bölüm öğrencileri tarafından Güneş Sistemi, Karadelikler, Uzay Çalışmaları gibi pek çok temel astronomi başlığı altında 30 dakikalık sunumlar gösterilir.
 
 

 Gece Etkinlikleri


Etkinliğin akşam başlayan kısmında alanında profesyonel akademisyenler güncel, popüler ve önemli bilimsel konularda yaklaşık 40 dakikalık sunumlar yaparlar . Ortalama 4 konuşmacı farklı konularda her çevreden genç ve yetişkinlerine bilgiler verirler. Sunumların ardından (havanında tamamen kararmasıyla) Gözlem ve konser ya da müzik dinletisi başlar. Gökyüzünde gözleme uygun çeşitli gezegenler, Ay ve diğer cisimler açık havada ve öğrenci gözlemevinde yapılır. Eş zamanlı olarak müzik devam eder.Tamamen gönüllü olarak çalışan ve İstanbul Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini gösteren bu topluluğun en güzel yanı ise hiçbir maddi kaygı gütmeden gönüllü olarak bu işi yapmaları olarak gösterilebilir. Tamamen çocuklara ve gençlere bilim/uzay konusunda bilgilendirici çalışmalarını yıllardan beri yapan Amatör Astronomlar Kulübü'nün bu yıl 4-5-6 Mayıs 2016'da gerçekleşecek etkinliği için katılmak isterseniz aşağıdaki formlardan size uygun olanını dolruabilirsiniz.
 

Bireysel Katılımcılar: https://goo.gl/teTfSW
Kurumsal Katılımcılar (Okul, dernek vb.): https://goo.gl/CfPwGO
Etkinliğin Facebook Bağlantısı: https://www.facebook.com/events/611710038978461/
Daha Fazla Bilgi İçin: https://iuaak.wordpress.com/mayis-etkinligi/
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0