• Anasayfa
  • Sektörel
  • Amazon, Yazarlara Kitaplarından Okunan Sayfa Sayısına Göre Ödeme Yapacak

Amazon, Yazarlara Kitaplarından Okunan Sayfa Sayısına Göre Ödeme Yapacak

0
0
0
0
0
Amazon, e-book sayısının artması üzerine yazarlara yönelik ilginç bir karara imza attı.
Yazarların kazandıkları paraları sattıkları kitap sayılarından değil de okunan sayfa sayılarından kazandıklarını bir düşünün. Oldukça ilginç bir fikir değil mi? Yaklaşık bir on sene önce bu fikir söylense oldukça saçma gelirdi. Ancak günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlar sayesinde, Amazon bu konuyu ciddi ciddi düşünür olmuş, hatta hayata geçirmekte oldukça kararlı.

1 Temmuz'dan itibaren Amazon Kindle'ın direkt yayınlama programını kullanarak kitaplarını yayınlayan yazarlar, bahsettiğimiz yeni sistemin tecbüresini yaşayacaklar. Şu anda Amazon, Kindle servisi üzerinden e-kitapları alınan yazarlara her ay düzenli olarak para veriyor. Kindle Unlimited servisi için her ay 9.99 dolar abonelik ödemeniz gerekiyor. Ancak yeni sisteme göre yazarlar artık servis üzerinden alınan kitaplara göre değil, kullanıcıların okuduğu sayfa sayılarına göre ödeme alacak.Amazon, her kitap için kullanıcılara uygulanan satın alma işleminin, yazarların yazdığı kitapların çokluğu ile eşit oranlı ve adil olan bir satış sistemi sunulması adına böyle bir hamle yapıyor. Bu sayede uzun soluklu ve seri şeklinde kitap yazan yazarlara, sayfa başı ücret yerine okunan sayfa sayısına göre ücret verilecek.

Yani Amazon'un amacını basit bir şekilde şöyle özetleyebiliriz; Amazon'un Kindle sisteminde oldukça fazla sayıda kitap bulunmakta. Ancak çoğu yazarlar artık kitaplarını seri halinde yayınlıyor. Hal böyle olunca da satış ve satıştan kazanılan gelir artıyor. Amazon da hem okuyucuları hem de kendi cebini bu işten karlı çıkarmak adına, artık yazarlara sattığı kitap sayısı yerine, kitaplarından okunan sayfaların sayısı kadar ödeme yapacak. Sanıyoruz bu doğrultuda kitap alan kullanıcılar da okudukları sayfa sayısına göre ödeme yapacak (gerçi bu konu ile alakalı bir durum henüz netlik kazanmış değil). Kısacası; bazı yazarlar arasında bir laf vardır ''kitabını kaç kişinin okuduğu değil kaç kişinin satın aldığı önemlidir''. Sanırız böyle düşünen yazarlara karşı Amazon bu tarz bir sistemle önlem alacak. Yani kalemine güvenen yazarların kitapları yine okunacak ve sistem onlara pek işlemeyecek. Sadece ticaret amaçlı saçma sapan kitap yazanlar, eserleri gereksiz yere, daha fazla satsın diye uzatanlar da hak ettikleri ücreti alacaklar. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0