Amerika'dan Samsung'a Yasak mı Geldi?

0
0
0
0
0
Amerika'dan Samsung'a Yasak mı Geldi?
Son üç yıldır sonuçlanamayan Samsung ve Apple arasındaki patent ihlali davasından Samsung’u sarsan gelişmeler çıkmaya başladı. Apple’ın yüzü anavatanında gülecek gibi duruyor.
 
Her iki tarafın da aldıkları patentleri birbirlerinden izinsiz olarak kullandığına kanaat getiren mahkeme, davayı bir sonuca bağlayamamış ve kararı parlamentoya bırakmıştı. Konu ile ilgili dosya ABD Parlamentosu'na gitmiş ve parlamento her iki markanın da bazı ürünlerinin satışına yasak getiren yasayı onaylamıştı.

 Apple Sarbest

Ne var ki; kendi topraklarında duyulan sempatiden midir bilinmez, Apple’a gelen kısıtlama Beyaz Saray’dan geri dönmüş, yasaklar sadece Samsung için geçerli olmuştu. Beyaz Saray bu karar ile 25 yıl aradan sonra ilk kez red hakkını kullanmış ve Samsung ürünlerine kısıtlama getirmişti. Bu durum da doğal olarak Güney Kore medyasında büyük yankı bulmuş, ne var ki uzmanlar tarafından da FRAND ilkesi gereğince Samsung’a kısıtlama getirilmesinin haklı olduğu, Apple’ın kullandığı patenteler de ise esneklik olduğu söylendi.

 Galaxy Serisi Yasak

Obama’nın onayladığı yasa sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri’nde artık Samsung’un Salaxy S, S2, Galaxy Nexus ve Galaxy Tab modelleri satılamayacak. Güney Koreli bir çok teknoloji ve ekonomi uzmanı ise Samsung’un yeni ürettiği ürünlerden daha çok kar ettiği ve gelirinin büyük kısmını sürekli yeni modellerin oluşturduğunu savunarak bu kararın Samsung’u çok etkilemeyeceğini söylediler.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0