Amerika'nın Drone Programına Tepki Geldi; "Siviller Ölecek"!

1
0
0
0
0
Paris'te yaşanan saldırıların ardından Amerika IŞİD'i vurmak için özel olarak bir drone programı hazırladı. Bu program, aralarında eski pilotların da bulunduğu birçok kişiden tepki aldı.
Geçtiğimiz günlerde Paris'te korkunç olaylar yaşandı. Yaşanılan olaylar, eş zamanlı düzenlenen bazı bombalama ve silahlı saldırıların bütünü olarak basına yansıdı. Bazı kaynaklara göre 140, bazı kaynaklara göre ise 140'tan daha fazla sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği bu aşağılık saldırılar, doğal olarak tüm ülkelerden tepki gördü. Saldırıların yaşanmasının ardından saldırılar konusunda sorumlu arayan ülkeler ve basın, gözlerini anında IŞİD'e çevirdi. Saldırılardan sadece birkaç saat sonra olayların sorumluluğunu üzerine aldığını açıklayan IŞİD, ülke liderlerinin görüşmelerinin gerçekleşeceği ve bu sene ülkemizde gerçekleştirilen G20 zirvesinden önce çoğu insanın nefretinin hedefi oldu. Yaşanılan olayların ardından IŞİD kamplarının ve militanlarının bulunduğu tahmin edilen bölgelere bombalama emri veren ülkeler arasında Amerika da bulunuyordu.Amerika IŞİD'in elinde olan bazı bölgeleri bombalayacağını belirtti ancak diğer ülkelerden farklı olarak Amerika bu işlemi jetlerle değil, insansız hava araçlarıyla yani drone'larla gerçekleştirecekti. Bombalanacak alanların bildirilmesinin ardından aralarında 4 eski pilotun da bulunduğu bir grup, Başkan Obama'ya bir açık mektup yazdı.

Mektupta gerçekleştirilmesi planlanan drone programının değiştirilmesi, aksi halde bölgede bulunan sivil halkın da katledileceği belirtiliyordu. Bu kadar büyük bir alanın bombalanması ile sivil kayıpların oluşacağına kesin gözle bakan eski pilotlar, programın hiçbir şekilde barışa hizmet etmeyeceğini sadece daha fazla sivilin hayatını kaybetmesine neden olacağını belirtiyordu.Öte yandan yapılan anketlere göre Amerikan vatandaşlarının yaklaşık %58'i bölgenin bombalanması gerektiğini ve oluşacak olan sivil kayıpların, daha nicelerini engellemek adına canlarını vermiş olacaklarını düşünüyorlar.

Kaynak: TheVerge 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0