• Anasayfa
  • Sektörel
  • Amerikan Ordusu 2018 Yılına Kadar Nano Droneları Kullanmaya Başlayacak!

Amerikan Ordusu 2018 Yılına Kadar Nano Droneları Kullanmaya Başlayacak!

4
1
0
0
0
Amerikan askerlerinin en geç 2018 senesine kadar nano drone kullanmaya başlayacakları açıklandı. Bu dronelar cebe sığabilecek kadar küçük ve son derece sessiz cihazlar.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte askeri amaçlarla kullanılan silahlar, cihazlar ve aletlerin de sayısı artıyor. Teknoloji konusunda dünyanın en iyi ordularından birisi olan (çoğu kişiye göre en iyi) Amerikan ordusu, son birkaç senedir yaygın olarak kullanılan droneları askerlerle birlikte kullanmaya karar verdi. Büyük, sesli ve zor hareket edebilen bu cihazların orduya nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak Amerikan ordusu, kişisel kullanım amacıyla satılan sıradan dronelardan çok daha gelişmiş teknolojiye sahip olan cihazları kullanmayı hedefliyor.

Ordunun hedefinde bulunan droneların ismi "nano drone." İsminden de anlayabileceğiniz gibi çok küçük olan ve genelde keşif amacıyla kullanılan bu dronelar, 10 cm'den daha küçükler. Küçük boyutu sayesinde her askerin çantasına, cebine veya avucunun içine sığabilen bu minik dronelar, en iyi yaptıkları şeyi yapabilmek adına orduya katılıyorlar: Görüntüleme.Oldukça kolay bir kontrol mekanizmasına sahip olan bu nano dronelar, 20 dakikalık alıştırmanın ardından kolayca kullanılabiliyorlar. Sadece 16 gram ağırlığa sahip olan cihazlar, çok hafif olmaları nedeniyle az enerjiye ihtiyaç duyuyorlar, son derece sessiz çalışıyorlar ve her asker tarafından zahmetsizce taşınabiliyorlar. Kontrol cihazı, drone'un kendisi ve diğer aksesuarların bulunduğu kutu, yaklaşık 150 gram ağırlığa sahip. Sadece 60 saniye içerisinde şarj edilebilen ve tek seferlik şarj ile 15 dakikalık uçuş yapabilen nano dronelar, saatte 27 kilometre hızla uçabiliyorlar ve 1.5 km'lik alan içerisinde keşif gerçekleştirebiliyorlar.

Nano droneların sadece gözetleme amacıyla kullanılabileceğini bilen, bundan ötürü cihazlara insan tanımlama sistemi de eklemeye çalışan Amerikanlar, 15-25 metre uzaklıktaki insan silüetini tanımlayabilen bir yazılım üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.Amerikanların nano drone kullanma planı tam anlamıyla kusursuz, ancak bu planda bir tek engel var. Şu an İngilizler tarafından kullanılan PD-100 Black Hornet nano drone modeli, 200.000 dolar üretim maliyetine sahip. Bu nedenle her askere mini drone vermek oldukça zor. Amerikanların bu droneları daha da geliştirmeye çalıştığını düşünürsek, onların üreteceği nano droneların 200.000 dolardan daha pahalı olabileceğini de varsayabiliriz. Bu maliyete rağmen 2018 senesine kadar nano droneları kullanacaklarını kesin bir dille belirten yetkililerin nasıl bir planı olduğunu merak etmiyor değiliz.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0