Amerikan Ordusunda ''Akıllı Silah'' Dönemi Başlıyor

1
0
0
0
0
Çoğu farklı cihazda karşımıza çıkan ''akıllı'' sıfatı, bu sefer kendini silah teknolojisinde gösterecek.
Teknolojinin gelişiminin ciddi şekilde etkilediği sektörlerden biri de maalesef silah sektörü. Pek çok silah üretici firma, teknolojinin son imkanlarını kullanarak muazzam savunma materyalleri üretmekte (yersen...).

Bu firmalardan biri olan Orbital ATK, akıllı bir silah geliştirmiş durumda. Amerikan ordusuna özel olarak üretilen yeni silah, sıcak çatışma alanlarında karşı tarafı ciddi şekilde zora sokabilecek türden.

2016 yılının başında Amerikan ordusu tarafından denenecek olan XM25 adlı silah, bir nevi ''akıllı silah'' olarak da adlandırılabilir. Bomba atar silah (granade launcher) özelliğine sahip silah, kendi türündeki silahlara göre çok daha farklı bir özelliğe sahip. XM25, sahip olduğu özellik ile belirlendiği zamanda fırlatılan bombanın patlamasını sağlıyor.Şöyle ki; silahı kullanan asker bombayı karşı tarafa sıktığı zaman, XM25'in lazer sistemi bombanın ne zaman patlayacağını ayarlayabiliyor (550 metreye kadar). Mesafa arttığı zaman ise, silahı kullanan askerin bombayı havadayken patlatma imkanı da oluyor. Yani bir nevi silahın bomba fırlatma sistemi akıllı özeliğe sahip.

Silahın ne zaman resmi olarak ordu bazında kullanıma sunulacağı, 2016 yılının başında yapılacak olan testlerden sonra belli olacak.

Kaynak: Engadget
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0