Amerikan Vatandaşlarından Apple’a: “FBI İstiyorsa Vereceksin Arkadaş!”

0
0
0
0
0
Apple ile Amerikan Federal Araştırma Bürosu arasındaki düello devam ediyor. FBI’ın bir teröristin iPhone’una ulaşma talebini reddeden Apple’a Amerikalıların yarısından fazlası destek vermiyor. İlginç araştırma sonuçları haberimizde.
Teknoloji gündemi bir süredir Apple ile FBI arasında yaşanan sürtüşme ile meşgul. Her şey buradaki haberimizde sizlere aktardığımız gibi, FBI’ın bir teröristin iPhone 5c cihazına erişmek için Apple’dan bir arka kapı açmasını ya da şifresini kırmasını istemesi ile başlıyor. En azından şirket CEO’su Tim Cook’un açıklamalarına göre durum böyle. Tartışmalar da bu noktada ortaya çıkıyor ve ulusal güvenlik söz konusu olduğunda kişisel gizliliğin ortadan kaldırılıp kaldırılmayacağı günlerdir sorgulanıyor.

Bildiğiniz gibi, Apple bu konuda FBI’ın talebini yerine getirmediği gibi, aynı zamanda konuyu kamuoyuna açarak bir anlamda tartışılmasını da sağladı. Bilgileri paylaşmayan güvenilir marka imajı çizerek başarılı bir reklam çalışması yaptığını da söyleyebiliriz (ya da söylebilirdik!) 
 

 Apple İçin Rüzgar Tersine Mi Döndü?

Söyleyebiliriz” diyorum, çünkü diğer teknoloji şirketlerinin Apple’a destek vermesi, Tim Cook’un mektubunun ve yaşananların günlerdir medyada yer bulması, medyadan Apple’a destek gelmesi gibi faktörler şirket için olumlu. “Söyleyebilirdik” kısmına neden olan ise bugün ortaya çıkan bir araştırma anketi. Anket sonuçları, Amerikan halkının bu konuda sanıldığının aksine Apple’a destek olmadığını gösteriyor.

 iPhone Sahipleri Bile FBI'a Destek Veriyor!

Pew araştırma şirketinin 1000 kişi ile gerçekleştirdiği anket çalışmasına göre, katılımcıların yüzde 75’i Apple - FBI arasındaki tartışmadan haberdar. Konu ile ilgili bilgisi olan kullanıcıların yarısından fazlası ise Apple’ın duruşunu kabul etmiyor ve FBI’ın bu konuda isteklerinin yerine getirilmesi   gerektiğini düşünüyor. Apple’a hak veren ve tutumunu benimseyenlerin oranı ise sadece yüzde 38. Apple’a hak verenlerin payı iPhone sahipleri arasında biraz daha yükselerek yüzde 43’e çıksa da, FBI’ın isteklerine uyması gerektiğini belirtenler yine yüzde 47 gibi yüksek bir oranda.

Açıkçası, bu veriler gerçeği yansıtıyorsa FBI ile karşı karşıya gelmenin Apple’a pek yaramadığını söyleyebiliriz. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konuda ne gibi gelişmeler yaşanacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0