• Anasayfa
  • Sektörel
  • AMOLED Ekran Teknolojisini, Samsung'dan Önce Nokia Kullanmış!

AMOLED Ekran Teknolojisini, Samsung'dan Önce Nokia Kullanmış!

1
0
0
0
0
Artık telefonların vazgeçilmezi olan AMOLED ekran teknolojisi, ilk olarak bir dönemin mobil cihaz devi Nokia tarafından kullanılmış.
Samsung'un akıllı telefonları pek çok özellikleri ve ilkleri ile meşhur. Bunlardan biri de AMOLED ekran. Samsung'un çoğu üst düzey telefonunda AMOLED ekran teknolojisi mevcut.

Hatta Samsung, AMOLED teknolojisini ilk Android telefonunu piyasaya sürmeden önce bile ürünlerinde kullanmaktaydı. Fakat dünyanın ilk AMOLED ekranlı akıllı telefonu düşündüğünüz gibi Samsung tarafından yapılmış değil.

2008 yılınan Ağustos ayında, Nokia N85, 240x320 piksele sahip 2.6-inçlik ilk AMOLED ekran destekli telefonu piyasaya sürdü. üstelik Nokia N85, AMOLED ekran desteği dışında o döneme göre son derece iyi özellikler de taşımaktaydı. Samsung'un ilk AMOLED ekranlı telefonu olan i7110'u ise, aynı yılın Ekim ayında tanıtmış, ancak telefonun piyasaya sürülmesi 2009 yılının Şubat ayında gerçekleşmişti.
 

Özellikler bakımından Nokia N85'e benzerlik gösteren i7110, tıpkı N85'te olduğu gibi 2.6-inçlik 240x320 pikselde AMOLED ekrana sahipti. Tabi bu durum o dönemlerde çok da fazla önemli değildi. Zaten özellikle 2008 yılında, piyasada OLED ekrana sahip onlarca telefon bulunmaktaydı. Fakat, daha az enerji tüketerek tepki süresini çok daha üst düzeye çıkaran öncü ekran teknolojisi AMOLED, bu iki telefon ile akıllı cihaz sektörüne giriş yapmıştı. Tabi bahsettiğimiz iki telefonun da AMOLED ekranı, AMOLED teknolojisinin ilk versiyonları olduğundan muazzam bir performans sergileyemiyordu. Üstelik telefonlar dokunmatik ekran teknolojisine de sahip değildi. 



Yani olayı toparlamak gerekirse, Android ve iOS piyasada patlama yapmadan önce mobil sektör Nokia'dan sorulmaktaydı. Çoğu kişi tarafından ilk olarak Samsung'dan gelindiği düşünülen AMOLED teknolojisini telefonlara getiren de, dönemin efsanesi Nokia'ydı. Peki siz ilk kullandığınız AMOLED ekranlı telefonu hatırlıyor musunuz?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0