Android Telefonlar Eskisi Kadar Satmıyor

0
0
0
0
0
Apple satış konusunda şirket rekorunu iPhone 6S ile bir kez daha kırmaya hazırlanırken Android üreticilerinden uyarı sinyalleri gelmeye başladı. Pazarın gittikçe daraldığından şikayetçi olan Android cihaz üreticilerinden son şikayet ise pazarın en büyük pay sahibi Samsung’dan geldi.
2014’ü güçlü bir şekilde kapattıktan sonra yavaşlamaya girdiğini söyleyen Samsung, yılın ikinci yarısında, zorlu bir başlangıç yapan amiral gemisi Galaxy S6’nın satışları ile ilgili Wall Street’deki hissedarlarının beklentilerini çok yüksek tutmaması konusunda uyardı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü gidişatın iyi olmadığına dair sinyal veren bir başka isim de HTC olurken Çin merkezli üreticilerden Xiaomi de satışlarının geçen yıla oranla ciddi ölçüde yavaşladığını belirtti. (normal değil mi? Millet akıllanıyor, her sene telefon değiştirmenin anlamsız olduğunu öğreniyor olabilir mesela! Resmen fazladan üretilen telefon arzı kendisine şişirilmiş bir talep yaratıyor)

Tüm ekonomilerde tüketici elektroniği alanında bir yavaşlama olduğu söylenirken küresel nakliyat rakamlarından yola çıkılarak geçtiğimiz yıl yüzde 2.8 oranında büyüme gösteren bilgisayar, akıllı telefon ve tablet pazarının bu yıl yüzde 1.5 oranında büyüdüğü ifade ediliyor. Toplamda ise küresel bilgisayar gönderiminin %4.5 düştüğü söylenirken tablet ticareti %5.9 oranında düşmüş, akıllı telefon pazarı ise büyümesini %3.3’e düşürmüştür. (Rakamlar bir önceki yılın verilerini maalesef vermeyen Gartner’dan)

Android pazarında durum böyle olunca Apple’ın yeni iPhone’u bu yıl piyasaya çıktığında nasıl bir etki yaratacak ve Apple’ın pazardaki payı ile ilgili nasıl bir gelişme olacak merakla bekliyoruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0