Apple, 2 Haftada 100 Milyar Dolar Değer Kaybetti!

1
0
0
0
0
Yaklaşık 2 hafta önce 132 dolar olan Apple’ın hisse değerleri şu anda 115 dolara indi. Bu durum, şirketin 2 hafta içerisinde 100 milyar dolarlık bir değer kaybı yaşamasına neden oldu.
Daha önce yapılan analizler ve araştırmalar sonucunda Apple’ın 775 milyar dolar ile dünyanın en değerli şirketi olduğunu öğrenmiştik. Fakat son 2 haftada yaşanan olaylar, Apple’ın büyük bir değer kaybı yaşamasına neden oldu. 20 Temmuz tarihinde hisse değerleri 132 dolar olan Apple’ın hisseleri şu anda 115 dolara gerilemiş durumda. Bu da şirketin 2 hafta içerisinde 100 milyar dolara yakın bir değer kaybı yaşaması anlamına geliyor. Öyle ki dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan Bank of America Merrill Lynch, Apple’ın Nisan ve Haziran aylarındaki finansal sonuç değerlendirmesinde, Apple hisseleriyle ilgili yatırımcılara verdiği tavsiyeleri ‘nötr’e çevirdi. (daha önce ballandıra ballandıra olumlu tavsiyelerde bulunuyorlardı)

Apple’ın değerinin inanılmaz boyutlarda düşmesinin iki büyük sebebi var. Analistlere göre Apple’ın gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturan iPhone’ların artık satışlarının düşmesi. (zaten Eylül’de yeni modeller çıkacak, o yüzden iPhone almak isteyenler şu an bekleyip Eylül ayındaki tanıtımı bekliyor olabilirler) Bunun dışında iPad ve Mac satışlarının istenilen seviyenin oldukça altında kalması, Apple’ın sadece iPhone’dan medet ummasına neden oluyor. Apple’ın hisselerinin düşmesinin bir diğer önemli nedeni de Çin’deki akıllı telefon pazarında Apple’ın 3. sıraya gerilemiş olması. Xiaomi, Twitter hesabından paylaştığı tweet’le Çin’deki akıllı telefon pazarının %15.9 oranla lideri olduğunu açıklamıştı. Huawei ise %15.7 ile ikinci sırada yer alıyor. Gelir anlamında %27’lik bir dilimin Apple’a ait olmasına rağmen Apple Çin’deki akıllı telefon pazarında 3. sıraya gerilemesi, şirketin değer kaybı yaşamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0