• Anasayfa
  • Sektörel
  • Ericsson, iPhone ve iPad Satışlarının Durdurulmasını İstiyor

Ericsson, iPhone ve iPad Satışlarının Durdurulmasını İstiyor

0
0
0
0
0
Teknolojinin iki devi Ericsson ve Apple bu kez karşı karşıya. Ericsson'dan satın aldığı patentler ile ürünlerini geliştiren Apple, sunulan yeni anlaşmanın şartlarını beğenmeyince iki dev mahkemelik oldu. Ericsson'un öncelikli hedefi ise tüm iPhone ve iPad satışlarını durdurtmak.

Google, Apple, Ericsson, Sony, Samsung vs.. Tüm bu dev şirketlerin yaptığı milyon dolarlık anlaşmalara hepimiz alışmışsızdır. Ancak bu anlaşmaların koşulları, uygulanmaları o kadar basit değil. Son örnek olarak önceden gül gibi geçinen Ericsson ve Apple, artık kanlı bıçaklı iki rakip firma konumunda.

Teknoloji devi Ericsson, Apple'a karşı hem Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC), hem de Teksas'ın doğu bölgesinde bulunan Amerikan Bölge Mahkemesine başvurarak dava açtı.


Davanın sebebi ise Apple'ın Ericsson'un sahibi olduğu 41 patenti isinsiz bir şekilde iPhone ve iPad'lerde kullandığı iddiası. Bu 41 patentin içinde 2G, LTE teknolojisi ve bazı yazılımsal-donanımsal bileşen diyaznların patentlerinin de olduğu öne sürüldü.

Ericsson Uluslararası Ticaret Komisyonuna yaptığı başvuruyla Apple adına ürün satışlarının dava sonuçlanana kadar durdurulmasını istiyor. Aynı zamanda Amerikan Bölge Mahkemesindeki dava ile de zararının Apple tarafından karşılanması talep ediliyor.İki şirket arasındaki ana sorun lisans düzenlemeleri üzerine. Ericsson'un patentleri standart FRAND (Fair, Reasonable, and Nondiscriminatory) koşulları altında. Yani Ericsson diğer firmalara adil, makul ve ayrımcı olmayan lisans koşulları sunmak zorunda. Apple ve Ericsson arasında yapılan lisans anlaşması ise geçen ay sona erdi. Ericsson'un FRAND koşullarına dayalı sunduğu yeni bir anlaşma ise Apple tarafından reddedildi. Ericsson cephesinden yapılan açıklamaya göre reddedilen anlaşma, Amerikan Bölge Mahkemesi tarafından adil koşullar oluşturacak şekilde yeniden düzenlense de Apple yasal hakkını kullanarak yine bu anlaşmayı kabul etmedi.

Ericsson hala 35.000'in üzerinde, kablosuz endüstri standartları doğrultusunda temel patentlere sahip. Yani Apple'ın bu şartlar altında lisans anlaşması yapacağı hiçbir şirket Ericsson yanına yaklaşamaz. O yüzden şuan Apple adına görünen en mantıklı şey paşa paşa Ericsson ne teklif ediyorsa kabul etmek.

Apple tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde; Apple olarak binlerce yenilikçi çalışanı olan bu tarz şirketlere derin bir saygımız bulunmaktadır. Biz her zaman teknolojimizi barındıran ürünlerimizde kullandığımız patentleri, en adil şekilde ve koşullarda ödeme taraftarıyız. Ne yazıkki Ericsson'un bize sağladığı koşullar kabul edebileceğimiz şekilde adil ve uygun değil. Bunun sonucu olarak mahkemelerden ve adaletten yardım talep ediyoruz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0