• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple’a ve Microsoft’a Açtığı Patent Davalarını Kazanarak Paranın Dibini Bulan Şirket: VirnetX

Apple’a ve Microsoft’a Açtığı Patent Davalarını Kazanarak Paranın Dibini Bulan Şirket: VirnetX

1
1
0
0
0
VirnetX son yıllar Apple ve Microsoft’a açtığı patent davalarını kazanarak adeta paranın dibine vurdu.
Teknoloji şirketi VirnetX, görüntülü arama özelliği FaceTime’ı ruhsatsız kullandığı gerekçesiyle Apple’a karşı 2010 yılında bir dava açtı. Söylentiler, Apple’ın sus payı için VirnetX’e 368 milyon dolar ödemeyi kabul etmesi yönündeydi fakat VirnetX bunu kabul etmedi. Apple ise FaceTime’da kullanılan teknolojinin çok küçük bir bölümünün VirnetX’ten alıntı olabileceğini belirterek kendisini bu şekilde savunmaya çalıştı.

Federal Temyiz Mahkemesi, daha önce alınmış olan kararı bozup jüriye oluşan zararın hesaplanması için talimat vermişti. Karar açıklandı ve jüri, Apple’ı toplam 625 milyon dolar ödemeye mahkum etti.

Apple ise VirnetX’in avukatlarının jüriyi yanılttığını iddia ederek verilen karara itiraz etme planı içerisinde. Açılan patent davaları yüzünden kasasından her yıl milyonlarca dolar çıkan Apple, bu tarz kararların alınmasında artık farklı bir mekaniğin işlemesi gerektiğini söylüyor. 2010 yılında da izni olmadan VPN teknolojisini kullanan Microsoft’u dava eden VirnetX, mahkeme kararıyla 200 milyon dolar tazminat kazanmıştı. Böylelikle şirket, son 6 yılda yalnızca açmış olduğu tazminatlar sayesinde 825 milyon doları kasasına koymuş oldu. 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0