Apple Çalışanlarının Ağzından Apple'ın Gerçek Yüzü!

4
0
0
0
0
Apple çalışanları şirketlerini sadece birkaç kelime kullanarak betimlediler. Söylenen sözlere bakarak Apple'ın hiç iyi bir şirket yapısı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi ve en değerli şirketi olan Apple, bu ünvanını bir süredir elinde bulunduruyor. Sahip olduğu bu konuma, başlıca ürettiği telefonlar ve diğer mobil cihazlar sayesinde gelen Apple, bu cihazları sektörde bulunan diğer firmalardan çok daha fazla kar oranıyla kullanıcısına satıyor. Çoğu kişinin bilmesine rağmen aldırmadığı bu durum kısa sürede Apple'ı zengin etmeye ve çalışılması en makul kuruluşlar arasına sokmayı başardı ancak yapılan birkaç röportaja göre Apple çalışanları şirketlerinden hiç memnun değil.
 

 Justin Maxwell (Arayüz Tasarımcısı): Apple'da çalışıyorsanız eşinizle konuştuklarınız bile dinlenir.

 

 Simon Woodside (Program Manager, Core OS): Çalışanlar gizlilik yüzünden sıkılıyordu ve her söyleyeceklerini, hatta soracaklarını bile iki kere düşünmek zorunda kalıyorlardı.

 

 Andrew Borovsky (Apple Tasarımcısı): Şirketin başında bulunanlar yaptığınız işlere yorumlar yapıyordu. Bu durum işe yeni girmiş birisi için oldukça güven kırıcı olabiliyor.


 

 Ariel Maislos (Apple tarafından satın alınan Anobit’in eski CEO’su): Apple'da çalışanları paranoyaklaştıracak bir "takip" sistemi mevcut.

 

 Luis Abreu (UX Tasarımcısı): Birçok denemesine rağmen işe alınamayan bu arkadaş, uzun süren görüşmelerin ardından "biz aptalları işe almayız" gibi sert bir cevap almış.

 

 Ben Farrel: Bir gün hastanede acil bir durumdan dolayı yatarken bir e-posta geldi ve eksik sunumumu tamamlamam gerektiği yazıyordu. Aynı olay bir çalışanın raporunu kaybetmesiyle birlikte düğün günümün sabahında da gerçekleşti.

 

 Don Melton (Direktör): Pazar günü çalışırsın çünkü ertesi gün yöneticiler toplantısı vardır. Bu nedenle iş günün nasıl geçiyorsa Pazar günün de öyle geçer.

 

 İsmi Belli Olmayan Bir Çalışan: Apple tam anlamıyla berbat. Şirketin paranoyak bir yönetimi var, saygısızlık üst düzeyde ve stresli uzun çalışma saatleri var. Apple'ın tek iyi yanı yemeklerinin güzel olması.


(Apple'ın kampüsünü ziyaret ettim fakat sadece bunu söylememe izin verildi)
 

 İsmi Belli Olmayan Bir Çalışan: Apple'daki herşeye pazarlama ekibi karar veriyor. Karar veren bu eleştirmenler, yayın yapan gazetede görevli 2 adet eleştirmenle çalışıyor.

 

 TC Dotson: Apple başlıca bir çelişkidir. Sloganı olan "Think Different" sözü tüm duvarlarda asılıdır ancak görüp görebileceğiniz en katı kurallı yerdir.

4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0