• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple’dan Acı Rapor: Gelirler, Son 13 Yılda İlk Kez Düştü!

Apple’dan Acı Rapor: Gelirler, Son 13 Yılda İlk Kez Düştü!

0
0
0
0
0
Apple’ın bu yılın ilk 3 ay içerisindeki gelirleri, son 13 yılın aynı dönemine göre ilk kez düşüş gösterdi.
Apple’ı uzun zamandır dünyanın en zengin şirketleri arasında görmeye alışmıştık. Her yıl duyurduğu yeni iPhone’lar, MacBook’lar ve farklı ürünlerle servetine servet katan şirketten yıllar sonra ilk ‘can sıkıcı’ rapor geldi.

Apple, bu yıl Ocak-Mart dönemindeki gelirinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %12.7 düşüş gösterdiğini açıkladı. 2016 yılının ilk çeyreğinde 50.6 milyar dolar gelir ve 10.5 milyar net kar elde eden şirket, geçtiğimiz yıl aynı dönem içinde 58 milyar dolar ve 13.6 milyar dolar net kar elde etmişti. Yani 2003’ten bu yana yılların tüm çeyreklerini baz aldığımızda, şirketin gelirleri 2016’nın ilk çeyreğiyle birlikte ilk kez düşüşe geçmiş oldu.

Şirketin gelirleriyle birlikte ürün satışlarında da belirgin bir düşüş yaşandı. Akıllı telefon satışlarında -çeyrek bazında- tarihinin ilk düşüşünü yaşayan şirket, Ocak-Mart 2016’da toplam 51,2 milyon adet iPhone satmıştı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 61 milyondu.iPad’ler için de durum farklı değil. Bu yılın ilk çeyreğinde 10,3 milyon iPad satılmıştı, geçtiğimiz yıl bu rakam 12,6 milyondu.

Apple’ın çeyrek raporunu yayınlamasının ardından New York borsasının kapandığı saatle birlikte şirketin hisse başına değerinde %8’in üzerinde düşüş yaşandı. Birkaç gün önce Apple'ın güvenilir analistlerinden Ming-Chi Kuo, şirketin bu yıl iPhone satışlarında önemli düşüşler yaşayabileceğini belirtmişti. Daha ilk çeyrekten itibaren yanılmadığını görmüş olduk.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0