Apple'ın 203 Milyar Dolar Nakdi Varmış

1
0
0
0
0
Apple'ın 203 Milyar Dolar Nakdi Varmış
Tamam abartmış olabilirim 203 milyar değil, 202.8 milyar Dolar nakit varlığa sahip; ama yine de kısa süre önce şirket hisselerinin değerini düşüren bir CEO’ya göre çok büyük başarı. Üstelik 3 yıldır istikrarlı bir şekilde süren bir başarı …
Geçtiğimiz günlerde yazdığımız bir haberde Steve “reyiz” Jobs’un hayatını kaybetmesinden sonra CEO koltuğuna geçen Tim Cook’un kısa vadeli planlama konusunda istikrarsız olsa da uzun dönemde şirketin değerini yönetimi devraldığı günden bu güne 3’e katladığını yazmış ve kendisini tebrik etmiştik.

Yukarıda sözünü ettiğimiz 202.8 milyar Dolar’ın her ne kadar sadece %7.5’i direkt nakit olarak hazır dururken kalan kısmı ekonomistlerin likit varlık olarak tanımladığı nakit benzeri, karşılık olarak kullanılabilecek ve el değiştirebilecek varlıklar oluşturuluyor. Bu meblağın dışında ise şirketin toplam varlıklarının değeri 273 milyar Dolar civarına yükseliyor.

Bu kadar varlığın yanı sıra şirketin borcu da geçtiğimiz çeyreğin sonunda 40 milyardan 47.4 milyar Dolar’a yükselmiş. Bu borcun büyük kısmı da geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan hissed düşüşünden kaynaklanıyor.

Peki şirketin bu kadar absürt miktarda parası varken borcundaki artış neden?

Çünkü şu an için nakdin Amerika’daki değeri çok düşük ve Apple’ın parasının büyük kısmı Amerika Birleşik Devletleri dışında bulunuyor. Şirket sadece vergi miktarı kadarını ülkeye sokuyor ve paranın tamamını ülkeye sokmak şu an için borçtan daha masraflı bir iş olarak görünüyor. (yorum kısmında iktisatçı arkadaşlar detaylı açıklamayı yapabilir)
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0