Apple’ın Başarısızlık Abideleri: Fiyasko ile Sonuçlanan 5 Apple Ürünü!

2
0
0
0
0
Günümüzün en değerli şirketlerinden biri olan Apple’ın her çıkarttığı ürünün satış rekorları kırdığını düşünüyorsanız fena yanılıyorsunuz. Öyle Apple ürünleri var ki, şirketin başarısızlık tarihine altın harflerle yazılmış durumda.
iPhone ile tüm dünyayı kasıp kavuran; iPod, iPad ve Mac cihazlarıyla milyonlarca adetlik satışa imza atan Apple’ın tüm ürünleri sizce aynı ilgiyi görmüş müdür? Cevap tabii ki hayır! Bugüne kadar çok çeşitli ürünler sunan dev şirket, başarısızlık yolundan fazlasıyla geçti.

Apple tarihinde öyle ürünler oldu ki, Apple’ın aşırı fanatik hayran kitlesi bile bu ürünleri kullanmayı tercih etmedi.

İşte Apple’ın fiyasko ile sonuçlanan 5 ürünü…
 

 1) Machintosh Portable

Apple’ın pilli ilk taşınabilir bilgisayarı Macintosh Portable, şirketin başarısız ürünleri arasında ilk anılan isimler arasında. 1989 yılında tanıtılan ürünün pil hatası nedeniyle kapatılamaması gibi sorunları, bu iş için henüz erken olduğunu gösteriyordu. Ayrıca, 7300 dolarlık fiyatı ve pek de taşınabilir görünmeyen yapısı cihazı “fail” ürünler arasına kolayca sokmayı başarıyor.

 2) Apple PipPin

Apple’ın bir oyun konsolu ürettiğini biliyor muydunuz? 1996 yılında üretilen PipPin adlı bu konsol zamanının bir adım önünde donanımsal özelliklere sahipti. Ancak teknolojik olarak ileride olmak her zaman iyi olmak anlamına gelmiyor. Aynı dönemdeki Sega Dreamcast için de benzer bir durum söz konusuydu ve bu hata Sega’nın iflasına neden oldu.

PipPin adlı cihaz Apple’ı iflas ettirmedi ancak epey bir zarar ettirdi. 100 bin adet üretilen cihazın sadece yarısı satılabildi. Cihazda oynanabilen bir oyun ismi sorsanız, inanın ben de bilmiyorum!

 3) Motorola ROKR - iTunes Phone

Apple’ın ilk telefon denemesinin iPhone olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! iTunes destekli bir telefon üretmek isteyen Apple, Motorola ile birlikte 2005 yılında ROKR modelini geliştirdi. İlk iTunes destekli telefon olan ROKR, kullanıcı düşmanı arayüzü ile son derece başarısız bir model oldu. 

Her şerde bir hayır vardır” diye boşuna dememişler… ROKR ile telefonun nasıl olmayacağını öğenen Apple, birkaç yıl sonra iPhone’u geliştirdi.

 4) Apple QuickTake

Dijital fotoğraf dünyasına atılan hızlı adımlardan biri olan Apple QuickTake, hüsran olan Apple ürünleri arasında az bilinenlerden birisi. Hatta birçok kişi, Apple’ın bir dijital fotoğraf makinası ürettiğini bilmiyordur bile… QuickTake, Apple’ın “istenenden erken” hamlelerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Dünya analog çağı yaşarken gelen bu erken hamlenin sonucu ise istendiği gibi olmuyor. (Görüldüğü gibi, ilk olmak da her zaman iyi değil.)

QuickTake 100, 150 ve 200 adlı modelleri 1994 - 1997 yılları arasında pazara sunulan ürün Kodak ve Fujifilm ortaklığı ile ortaya çıkarılmış. Cihazların yakaladığı fotoğrafların çözünürlüğü ise inanması zor ama sadece 0.3 megapiksel!

 5) iTunes Ping 

Apple’ın son dönem başarısızlıklarından birisi de iTunes Ping adlı sosyal servis. iTunes üzerinden çalışan müzik odaklı sosyal ağ 2010 yılında duyuruldu ve dünya çapında 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Milyonlarca iOS cihaz ve Mac sahibine karşın 1 milyonluk kullanıcı sayısı oldukça düşük kaldı. 

Müzik temelli sosyal ağ olan iTunes Ping’de favori sanatçıları takip etme, ağındakilerin neler dinlediğini görme gibi özellikler bulunuyordu. Kısaca, bugün Spotify’ın başardığını iTunes Ping o dönemde başaramadı diyebiliriz. Başarısız olan servis açıldıktan 2 yıl sonra, 2012 yılında kapatıldı.

 BONUS: iPhone 5c ve iPhone 6 Smart Battery Case

Apple’ın gelişmekte olan pazarlara yönelik satışa sunduğu renkli plastik kasalı iPhone 5C’sinin satış rakamları hiçbir zaman iPhone 5’ten ayrı olarak açıklanmadı. Sadece bu cihazın ne kadar sattığı tam bir muamma… Öte yandan, plastik kasa tercihi Apple için tam bir “downgrade” oldu, imajını sarstı. Şahsen ben, bu cihazı başarısız Apple ürünleri arasına yazmadan edemiyorum.


Gelecekte bu listeye girmesi muhtemel bir diğer cihaz da iPhone 6 için geçtiğimiz aylarda sunulan Smart Battery Case adlı tuhaf ürün! “Sırtında küfe taşıyan adam” görünümüne sahip bu aksesuarın sonunun başarısızlık olacağı iddiasındayım. İnternet ortamındaki eleştiriler de bu yönde ama Tim Cook buna pek aldırmıyor. Bakalım zaman hangi tarafı haklı çıkaracak?
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0