Apple'ın CEO'su Tim Cook, Yine Tartışma Konusu

0
0
0
0
0
Apple’da kurucu Steve Jobs’un ölümünden sonra CEO koltuğunu devralan Tim Cook’un yaptığı hamleler sık sık sorgulanırken satışlan Apple Watch ile düşmesi tartışmaların seyrini değiştirdi.
Steve Jobs’u kaybettikten sonra hisselerinin değeri düşmeye başlayan Apple’ın geçtiğimiz gün hisse değeri 120 Dolar seviyesine gerileyerek %2’lik bir düşüşe imza attı. Bu durumun sorumlusu da haliyle üretim ve ürün konusunda aldığı kararlar sık sık sorgulanan Tim Cook olarak gösterildi.

Efsane patron ve şirketin kurucusu Steve Jobs’un ardından şirketin ürettiği ilk yeni ürün serisi Apple Watch ile çok fazla eleştiri konusu olan Tim Cook’un koltuğu akıllı saatin satışlarının da kötü gitmesi nedeniyle sorgulanmaya başladı.

Piyasaya çıktığı ilk günden bu ya da satışları %90 oranında düşen Apple Watch, Slice Intelligence’ın verilerine göre Amerika’nın bazı bölgelerinde günce 10 bin adetten daha az satarken ortalama olarak günde 20 bin adetten daha az satış yapıyor. Saat, piyasaya çıktığı ilk hafta yakaladığı 200 binlik satış rakamını bile kolay kolay yakalayamayacak gibi görünüyor. (yakalayamaz tabi, biz yalan mı söylüyoruz, bizzat ben inceledim; olmamış)

Steve Jobs’un parmağının değmediği ilk ürün serisi olma özelliği taşıyan Apple Watch, piyasadaki Apple algısının da değişmesine neden olurken Tim Cook’un Steve “Reyiz” Jobs ile aynı vizyona sahip olmadığını da gösteriyor.
Diğer taraftan Steve Jobs’un hayatını kaybettiği günden bu yana şirketin başında olan Tim Cook, dümeni devraldığı tarih olan 5 Ekim 2011’den bu yana şirketin piyasadaki değerini ikiye katlarken hisselerin fiyatı Tim’in yönetimi döneminde 52 Dolar’dan 132.65 Dolar’a, şirketin toplamd eğeri ise 300 milyar Dolar’dan 765 milyar Dolar’a yükseldi.

Bu noktada uzun vadede başarılı bir çizgi yakalamış gibi görünen Tim Cook’un ürün yelpazesinde ve kısa vadeli planlarında isabetsiz olduğu; ancak vizyon konusunda farklı da olsa başarısız olmadığı söyleniyor. (her şey para mı Tim?)

Associated Press’in yayınladığı analize göre akıllı saat gibi yeni ürünlerin kullanıcıları, yeni bir cihaza sahip olma hevesi geçtikten sonra bu ürünleri kullanmayı bırakıyor. Bu durum da (yine benim incelemem de belirttiğim üzere) bu teknolojiler için henüz zamanın erken olduğunu gösteriyor ve her ne kadar pazar henüz çok hareketli olmasa da yatırımcıların temkinli yaklaşarak giyilebilir teknolojilere yatırım yapmaktan uzak tutuyor. (bi’ kaç yıl sonra alıp yürüyecek bu sektör de az daha zamanı var)

Aşağıdaki incelememizden Apple Watch hakkında bizim düşüncelerimizi öğrenebilir, neden Apple’ın piyasada değer kaybetmesine sebep olduğunu görebilirsiniz. (Ekonomist olmaya gerek yok, ben dedim olmaz bundan bi’ şey diye, biliyoruz da konuşuyoruz)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0