Apple'ın Çin'deki iPhone Fabrikasından Çarpıcı Görseller

0
0
0
0
0
Ağır çalışma şartlarına sahip olduğu gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalan Apple'ın Çin'deki fabrikası ilk kez görüntülendi.
Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Apple, sık sık Amerika'daki yerleşkesi ile gündeme gelmekte. Ancak Apple'ın tek sahip olduğu yer burası değil. 

Daha önceden işçilerin ağır çalışma saatlerinde çalıştığı ve buna karşın oldukça düşük ücret aldığı söylemleri ile gündeme gelen Apple'ın Çin'deki fabrikası ilk kez kapılarını açtı (Magazin haberlerinin girişi gibi oldu. Bakalım Apple bey fabrikasında bizlere ne gibi süprizler hazırlamışşş??).Tabi anlaşılan fabrika söylentiler arttığı için kötü bir imaja bürününce kapılarını açmadan önce önlemini de almış. Daha önceden ağır çalışma saatleri olduğu söylenen fabrikada artık bütün işçilerde yaka kimlik kartları bulunmakta.

Bu yaka kartları işçilerin çalıştıkları saati, o saat süresince yaptıkları şeyler ile (yemek yeme, mola verme vs) kaydediyor. Bir işçinin haftalık çalışma saati ise maksimum 60 saat olarak belirlenmiş. Çalışma saatini kayıt altına alan kart, işçi saatini doldurduğunda uyarıyor, böylece işçi çalışması gereken süreden fazla çalışmıyor (zaten haftada 60 saat çalışan bir insan daha ne kadar çalışabilir orası da soru işareti...).İşçilere sağlanan kalacak yerler de fabrikanın alanı dahilinde. Bu alan içinde kafeler, karakol, postane, internet kafeler ve itfaiye gibi şeyler de mevcut. 

Gerçi bu durum bile Apple'ın fabrikasının sahip olduğu kötü imajı düzeltmesine yetmiyor. Zira çoğu kişi Apple'ın habercilere kapılarını açmasını ''sözde şeffaf olmaya çalışmak'' olarak algılamakta. Haberciler fabrikanın içinde pek çok fotoğraf çekmiş, ancak işgücünün nasıl sağlandığı, işçilerin nasıl, ne şartlar altında çalıştığı konusunda tatmin edici bir bilgi yok.Fakat çalışanların durumdan hiç de memnun olmadığını söyleyebiliriz. Soru yöneltilen çalışanlardan birinin dediğine göre 60 saat olayının isteğe bağlı olduğunu ve 60 saati doldurduktan sonra çalışmaya devam edenlerin daha fazla para aldığını söylemekte. Bu sebeple de kimse 60 saati doldurup evine gitmiyor. Hatta bir miktar daha fazla para için haftasonları bile durmadan çalışan işçiler mevcut.Uzun lafın kısası; Amerika'da gördüğümüz o modern Apple kampüsü, ofis masalarında özgürce çalışan elemanlar hatta yeni yapılan 2.8 milyon metrekarelik Campus 2 falan sizi yanıltmasın. Apple'ın da arka bahçesinde ucuz işçi - maksimum verim sistemi bir güzel işlemekte.

Kaynak: TheSun
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0