​Apple'ın Mobil Pazardaki Payı Düşüşte

3
1
0
0
0
iPhone SE ile mobil cihaz sektöründe dikkatleri tekrar üstüne çeken Apple, buna rağmen iOS ile Android'e karşı verdiği mücadelede zor zamanlar geçiriyor.
Sizin de bildiğiniz gibi mobil cihaz sektöründe ''borusu öten'' iki işletim sistemi var; Android ve iOS. Android cephesinde onlarca farklı firma, onlarca farklı modelde cihaz ile boy gösterdiğinden pazar payı konusunda da zirve bu işletim sisteminin oluyor.

iOS tarafında ise sadece iPhone cihazlar ile Apple'ın pazar payında zirveye oynaması da ayrı bir başarı. Fakat bu iki işletim sistemi arasındaki rekabette son dönemlerde Android arayı iyice açmaya başladı.

Market verileri araştırma firmalarından Kantar'ın raporuna göre iOS, global pazar payında Android'e nazaran ciddi bir düşüşe geçmiş durumda. Üstelik bu düşüşün en etkili olduğu yerler pazarın da en hareketli olduğu yerler (Amerika, Avrupa ve Çin). 
 

 
iOS'un yaşadığı düşüşün en ciddi şekilde gözlemlediği yer ise -tahmin edebileceğiniz gibi- Çin. Son zamanlarda Çinli firmaların giderek sektörde yer edinmesi ve dikkat çekici cihazlar üretmesi, bölgedeki pazarda da etkisini gösteriyor. Ayrıca çoğu önemli Çin merkezli firmanın ana hedefi Avrupa ve Amerika pazarına açılmak. Ve bunu başaran firmalar, bu pazarlarda da iOS'un payını etkilemeyi başarıyor, aynı zamanda Android'in de payını arttırıyor.

Gerçi Apple'ın elini güçlendiren şeyler de olmuyor değil. Örneğin şirketin son iPhone'u iPhone SE, şimdiden Çin'de 3.4 milyon kişi tarafından ön sipariş edilmiş durumda. Fakat şu an için mobil cihaz pazarının tartışmasız lideri Android.Tabi bu işin bir de firma bazındaki durumu var. Şöyle ki; evet Android pazar payında lider, ancak bu pay, onlarca firma arasında paylaşılıyor. iOS cephesinde ise pay tamamen Apple'a ait. Yani her ne kadar iOS düşüş yaşasa da şirket bazında Apple ''kazanan'' durumunda oluyor. Son olarak tabloda Windows Phone'un yaşadığı ciddi düşüş de muhtemelen gözünüzden kaçmamıştır.

Kaynak: PhoneArena
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0