Apple'ın Patent Davası Ters Tepti! Mahkeme Samsung'u Haklı Buldu!

0
0
0
0
0
Apple'ın Samsung'a karşı açtığı patent davası fena şekilde geri tepti. Şimdi avantaj bir bağlamda Samsung'un elinde.
Mobil cihaz dünyasının iki devi Apple ve Samsung, yıllardır bu sektörde karşı karşıyalar. Tabi biz olayın sadece dış yüzünü görüyoruz, oda nedir; Apple yeni iPhone çıkarır, Samsung ona rakip cihaz çıkarır, lansmanlarda birbirleriyle takışırlar.

Fakat işin iç yüzünde olay çok daha karışık. Zira ortada bir ton patent meselesi var. Ve bu patentlere iki şirket de her geçen gün yenilerini ekliyor. İşte bu patentler de, iki şirketi sık sık mahkemede karşı karşıya getiriyor. Son zamanlarda sıkça bu dava olaylarını görmüştük. Genelde de davayı açan taraf Apple oluyordu.Bu haberimize konu olan olayda da davayı açan Apple'dı. Apple, ''quick links'' ve ekran tuş kilidini kaldırmak için ''kaydırma'' işlevinin patentlerini elinde bulundurmakta. Bu sebeple Apple, Samsung'u patentleri konusunda kural ihlali yaptığı gerekçesi ile mahkememeye vermişti. Üstelik Apple, bahsettiğimiz patentler dışında iki patentin daha Samsung tarafından ''çalındığını'' savunmaktaydı. Apple'ın mahkeme yoluyla Samsung'dan talep ettiği para ise 120 milyon dolardı.

Fakat Apple'ın bu şikayetini inceleyen Washington Federal Temyiz Mahkemesi, Samsung'un patentler konusunda herhangi bir ihlal yapmadığını bu sebeple Apple'ın itirazının ''değersiz'' olduğunu belirledi. Tabi Apple'ın mahkemeden yediği tek darbe bu değil. Apple'ın 120 milyon dolarlık şikayetini geçersiz kabul eden mahkeme, ayrıca yaptığı incelemeler sonucunda patent konusunda asıl kural ihlali yapanın Apple olduğunu da belirtti. Mahkemenin raporuna göre Apple, Samsung'un sahibi olduğu bir patenti izinsiz olarak kullanmış. Bu patentin hangi özelliğe ait olduğu ise henüz bilinmiyor.

Sonuç olarak Apple'ın başvurusu beklenmedik bir şekilde geri tepmiş. Fakat sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, mobil cihaz sektöründeki yenilikler sürekli olarak arttığından bu tarz davaların da kolay kolay arkası gelmez.

Kaynak: AndroidCentral
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0