Apple’ın Patronu Tim Cook, Google ve Facebook'a Saldırdı

1
0
0
0
0
Bir basın görüşmesi sırasında kullanıcı gizliliği ve kullanıcı bilgilerinin kullanımı konusunda açıklamalarda bulunan Tim Cook, Apple’ın kullanıcıların bilgileri ile işi olmayan bir firma olduğunu vurgularken “reklam amaçlı bilgi toplayan komşularına” karşı ağır konuştu.
Silikon Vadisi’nde yer alan diğer devler ile Apple’ın politika ve yönetim farkını açıklayan Apple’ın CEO’su Tim Cook, kullanıcı bilgileri ile gelir elde eden rakiplerini ağır sayılabilecek sözlerle eleştirdi.

Kar amacı gütmeyen bir oluşum olan Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi’nin (Electronic Privacy Information Center) düzenlediği Özgürlük Savaşçıları (Champions of Freedom) etkinliğinde konuşan Tim Cook, konuşması sırasında biraz duraksayıp isim vermekten kaçınsa da sözlerinden de anlaşılacağı gibi açıkça Google ve Facebook’tan söz ediyordu.

Silikon Vadisi’nin en öne çıkan ve en başarılı bazı şirketleri işlerini tamamen kullanıcılarını takip etme, haklarında bilgi toplama ve kişisel bilgilerini adeta aleyhlerinde kullanmak üzerine kurmuş durumda. Toplayabildikleri en ufak parçaları bile toplayarak hakkınızda mümkün olduğunca çok şey öğrenip bu bilgileri de paraya çevirmeye çalışıyorlar. Biz bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz ve bu yapı, Apple’ın olmak ya da dönüşmek istediği bir yapı değil.” şeklinde açıklama yapan Tim Cook, sözlerine “Biz Apple’da kullanıcılarımızın güvenlik ya da gizlilik arasında bir ticaret veya değiş tokuşa girmesini istemiyoruz. Hem güvenliği, hem de gizliliği eşit oranda sağlayabiliriz ve bunu sağlamalıyız. Biz insanların gizliliklerinin korunmasının en doğal haklarından biri olduğunu savunuyoruz. Amerikan halkı bunu istiyor, anayasa bunun doğru olduğunu söylüyor ve ahlaki değerlerimiz bunu uygun görüyor” diyerek kullanıcı bilgilerinin bir şekilde toplanıp kullanıldığı reklam sistemlerine karşı çıktı.
Biz güvenliği ya da kullanıcı gizliliğinizi ücretsiz olduğu söylenen bir hizmetin bedeli olarak ödemeniz gerekmediğini düşünüyoruz. Sağlık bilgileri, finans durumu, evlerimiz ya da diğer cihazlarımızla ilgili bilgiler bulundurduğumuz ve topladığımız doğru elbette.”

Konuşmasının bu kısmından sonra yine isim vermeden; ancak bu kez direkt hedef belirterek Google’ın yeni aile fotoğrafları uygulamasından söz eden Cook, “Bunların ücretsiz olduğu söylenen ve sizden ücretin talep edilmediği servisler olduğunu düşünebilirsiniz; ancak biz bu hizmetlerden faydalanmanız için e-posta adresinizin, arama geçmişinizin ve şimdi gelinen son noktada da aile fotoğraflarınızın hakkınızda bilgi almak - ve tanrı bilir hangi reklam amacıyla para kazanmak (konuşmasından çeviriyorum “tanrı bilir”i özellikle kullanmak istedim beğenmezseniz  belirtebilirsiniz) - için kullanılmasının da gerekli olmayacağını düşünüyoruz.” diyerek Google’ın Family Photos (aile fotoğrafları) uygulaması sayesinde hakkınızda kullanıp sizin üzerinizden yine paraya dönüştüreceği daha fazla bilgiye sahip olacağını belirtti.

Google ve Facebook’un reklam anlayışına ve hizmetlerine bir miktar daha yüklendikten sonra hızını alamayıp hükümetin iletişim politikasına da çıkışan Tim Cook, “Washington’ın bizden istediği gibi ürünlerimizdeki şifreleme sistemini kaldırmamız sadece kanunlara uyan ve gizliliklerini koruduğumuz konusunda bize güveni olan vatandaşları etkileyecektir. Kötü adamlar hala dışarıda şifrelenmiş olarak iletişim kuracaklar; bunu yapmak çok zor bir iş değil ve teknolojisi zaten hazır durumda.” diyerek iletişim ağlarındaki şifreleme sistemlerinin de kaldırılmasına karşı olduğunu belirtti.

Konuşmasını aynı konuda hükümete yüklenerek bitiren Tim Cook, “şifrelemenin iletişimden ve iletişim ürünlerinden kaldırılması Birinci Anayasa haklarımıza ve ülkemizin kuruluş temellerine karşı gelmektir.” dedi.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0