• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple'ın Yeni Ortağı Intel, iPhone'daki İlk Önemli Değişikliği Yapmaya Hazır

Apple'ın Yeni Ortağı Intel, iPhone'daki İlk Önemli Değişikliği Yapmaya Hazır

0
0
0
0
0
Beklenen ortaklık geldi ve Apple ile Intel yeni iPhone için kolları sıvadı.
Mobil cihaz sektörünün iki dev ismi Apple ve Samsung, bir konuda daha ayrı düşmenin eşiğinde. Bildiğiniz gibi Apple'ın geçtiğimiz ay piyasaya sunduğu, kısa bir süre içinde de ülkemizde satışa sunulacak olan iPhone 6s telefonlardaki Apple A9 işlemcisi, Samsung tarafından üretilmekte.

Ancak bu haberimizde de konu edindiğimiz ve Apple tarafından da doğrulanan bilgiye göre, iPhone 6s'lere işlemci üreten tek isim Samsung değilmiş. Tayvan merkezli şirket TSMC de A9 işlemcileri üretmete. Üstelik TSMC'nin ürettiği işlemciler, yapılan testler sonucu Samsung işlemcilerden çok daha iyi performans göstermekte.Testlere göre Samsung tarafından üretilen işlemcilerin TSMC'ninkilere göre performans kaybı yaşadığı, üstelik daha fazla şarj tüketimi sergiledikleri saptanmış. Durum böyle olunca Apple, bir sonraki önemli cihazı iPhone 7 konusunda Samsung'dan ümidi kesmiş. 

Apple'ın yeni işlemcisi olan A10'un geliştirilmesi konusunda en büyük aday bir süredir Intel'di. İki firmanın işlemci konusunda anlaşma adına ne denli ilerleme kaydettiği henüz netlik kazanmış değil. Ancak Intel, LTE modem konusunda Qualcomm'un fişini çekmiş durumda. Daha önceden Apple, iPhone'larındaki LTE modem üretimi için Qualcomm'u tercih etmekteydi. Artık bu tercihini Intel'den yana kullanacak.

Şu an için 7360 LTE modemini A10'lara uyarlama konusunda çalışmalara başlayan Intel, 1000 kişilik bir ekibi de bu konuda görevlendirdi. Bu hamleden sonra Apple cephesi önceden kullandığı Qualcomm 9X45 LTE modeme elveda diyecek. Tabi Intel'in hedefi sadece LTE modem değil. Intel, direkt olarak A10 işlemcisinin arkasındaki bir numaralı isim olmak istiyor. Ve doğruyu söylemek gerekirse de şu an için en güçlü aday.Fakat Intel'in, Apple'ın önceliği olmadığı bilinmekte. Zira; her ne kadar aralarında onlarca ortaklık olsa da iki firma birbirine rakip. Bu sebeple Apple'ın ilk tercihi, A9 işlemcisinde Samsung'a nazaran çok daha verimli bir performans sergileyen TSMC olabilir. Ancak söz konusu firma Apple olunca, ortada garantisiz, tek firmaya bağlı bir iş çıkmasını hiç beklemiyoruz. Çünkü Apple, çoğu zaman birden fazla firma ile çalışarak bir nevi kendini güvence altına almakta.

Bakalım gerek Apple, gerekse Intel tarafından işler, önümüzdeki günlerde nasıl şekillenecek?

Kaynak: VentureBeat
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0