• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple Music Bedava Yayın Boyunca Sanatçılara 0,002 Dolar Ödeyecek

Apple Music Bedava Yayın Boyunca Sanatçılara 0,002 Dolar Ödeyecek

0
0
0
0
0
Apple'ın yeni müzik platformu Apple Music ilk üç ay bedava hizmet sunacağından şirketle anlaşmamış bağımsız sanatçılara 0,002 Dolar gibi cüzi bir rakam ödeyecek. Fakat bu rakam dinlenen şarkı başına olacak.
Taylor Swift'in atarından sonra ayağını denk alan Apple, Apple Music adlı uygulamasının üç aylık deneme süresinde şarkıcılara para ödeyeceğini açıklamıştı. Fakat Apple'ın şarkıcılara ödeyeceği miktar belli değildi. Şarkıcılarla fiyat olarak anlaşan Apple, şarkıcılara 0,002 Dolar ödeyecek.

Taylor Swift'in "Biz sizden bedava iPhone istiyor muyuz da siz bizden bedava şarkı istiyorsunuz" dediği Apple yayınlanan her şarkı başına sanatçılara 0,002 Dolar ödeyecek.Küçük bir matematik hesabı yaparsak şarkıcının bir şarkısı 1000 defa çaldığında 2 Cent şarkıcının cebine girmiş olacak. Youtube'da milyonlarca kez dinlenen şarkıları varsayarsak bu hesaplamanın sonu gözükmez. Fakat basit bir hesapla sizin için örnek bir şarkı kaç para yapar onu hesaplayalım.

PSY'ın Gangnam Style şarkısı Youtube üzerinde 2.362.079.034 dinlenmeye sahip. (Bu rakam haberi yazdığımız anda ki tam rakam.) Eğer bu rakamı Apple Music üzerinde görürseniz bu PSY'ın 4.724.158 Dolar 68 Cent kazanmış olduğu gösteriyor. Ve bu rakam sadece Gangnam Style şarkısı için geçerli. PSY'ın diğer şarkılarını hesaba katmıyoruz bile.Sadece bir şarkıdan yaklaşık 5 Miyon Dolar gibi uçuk bir parayı kazanabilme ihtimali göz önüne gelince bu 0,002 Dolar'ın aslında ne kadar büyük bir paraya dönüştüğünü ifade ediyor. Apple Music servisi bireysel olarak aylık 9,99 TL. Aile olarak satın aldığınızda ise 14,99 TL. Yani bu da Apple'ın bu parayı çok kolay karşılayacağına işaret. Fakat Taylor Swift sayesinde başlayan ve diğer ünlülerle devam eden bu savaşı sanatçılar kazandı. Bu olay bize şunu gösteriyor ki: "Kadının fendi Apple'ı yendi."
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0