Apple Parmak İzi Sensörlü TV Kumandasının Patentini Aldı

0
0
0
0
0
Elbette alınan patentlerin üretime kolay kolay geçmediğini ya da uzun süre zarfında başka cihazlarda kullanılan yardımcı teknolojiler olarak karşımıza çıkabildiğini biliyoruz; ancak bir firmanın patent almış olması bunu üretmesi için engelinin kalmadığını gösterir.
Amerikan Marka ve Patent Ofisi’nin web sitesinde Perşembe günü görüntülenen ve Apple’a ait olduğu belirtilen bir teknoloji de bunlardan biri.

Televizyon kumandanıza yerleştirilen bir parmak izi sensörü ile Netflix, televizyon ayarları ya da çocuk kilidi gibi fonksiyonları tek bir dokunuşla aktif ya da deaktif etmenizi sağlayan sistem ayrıca; Apple’ın akıllı ev ekosistemi ile de uyumlu çalışarak evrensel bir kumanda geliştirilmesine olanak tanıyor ve bu kumanda sayesinde bir kez giriş yaptığınızda her servis için ayrı giriş yapmanız gerekmiyor. (10 numara sistem olmuş bak, 21’inci yüzyıl olmuş hala televizyonum benden PIN kodu mu isteyecek her izleyeceğim şey için)

Güvenlik önlemlerinin yanı sıra parmak izi sensörlü bir televizyon kumandasına sahip olmak farklı avantajlar da sağlayabilir. Mesela televizyon kendisini kimin izlediğini bilerek o kişinin tercih ettiği görüntü ayarlarına göre kendisini ayarlayabilir ya da o kişinin favori kanallarını öne çıkartabilir. Ayrıca bu sistem ailelerin de çocuklarının izlemesi için uygun görmediği içerikleri de yasaklamak için kullanışlı olacaktır.
Çok amaçlı uzaktan kumandalar ve akıllı ev ürünlerini televizyon kumandanızla kontrol edebilmek çok zekice bir hareketmiş gibi görülebilir Apple açısından; ancak Apple, bu alanda ilk girişimde bulunan firma elbette değil. Logitech’in Harmony sınıfı uzaktan kumandaları, evinizdeki pek çok dijital cihazı kontrol edebilmek üzere programlanarak evrensel kumanda haline gelebiliyor. (Kim ya da hangi ürün olursa olsun tüm evinizi tek bir kumanda ile kontrol edebilmek pratikte de çok kullanışlı)

Apple’ın HomeKit sistemine böyle bir kumanda dahil ederek akıllı ev sistemlerini tek bir kumandadan kontrol edebilmenize imkan verip vermeyeceği bilinmese de tüm evinizi elma logolu ürünlerle doldurup Siri’ye yağdırdığınız komutlar ve yatak odanızın girişinde parmak izi sensörü olacağı hayali güzel. (elbette güzel olduğu kadar da pahalı)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0