Apple, Pazarın En Büyük Kar Sahibi Oldu

1
0
0
0
0
Akıllı telefon pazarındaki düşüşten geçtiğimiz günlerde söz etmiştik. Özellikle Android telefonların satışlarında yaşanan düşüş, pazarın geçtiğimiz yıla oranla artık daha küçük olduğunu ve insanların son modellere eskisi kadar rağbet göstermediğini işaret ediyordu.
Pazar küçülürken ufak diyebileceğimiz üreticilerin karları da son derece azalırken çoğu firma, zarar ediyor, hatta kapanıyor.

Wall Street Journal’ın 2015 yılının ilk çeyreğine dair yayımladığı raporda, Apple’da ise işlerin iyi gittiği görünüyor.

Sadece Android cihazlar arasındaki rekabette Samsung’un açık ara diğer üreticilerden daha fazla kar ettiği görülürken tüm akıllı telefon pazarının kar devi Apple olarak görülüyor. (o kadar pahalı ürüne ben de kar ederim)

Akıllı telefon pazarındaki karın %92’ne sahip olan Apple, satış rakamları göz önünde bulundurulduğunda ise 1000 telefon üreticisi içinde ilk 5’te yer alıyor.

Apple’ın ardından gelen Samsung ise pazardaki karın %15’ini elinde bulunduruyor. Bu iki firmanın karlarının ise %100’den fazla olmasının sebebi yıl içinde batan ya da zarar eden fimalar.

Apple’ın bu denli kar etmesinin nedeni olarak şirketin fiyat politikası gösteriliyor. 185 Dolar’a kadar inen Android telefonların yanında 659 Dolar olan Apple ürünleri 3 kat daha fazla kar ile satılıyor.

Çin merkezli firmaların çoğunu bu listenin dışında bırakan Wall Street Journal, bu firmaların dahi kıyasa alınması halinde pazardaki kar dağılımının çok değişmediği ve Apple’ın yine açık ara en büyük kar payının sahibi olduğu görünüyor.

Bakalım Apple, 90 milyon adet satmasını beklediği iPhone 6S ile de aynı başarıyı sürdürebilecek mi, yoksa Apple Watch gibi hüsran dolu bir satış sürecine mi girecek.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0