Neden Apple Ürünlerine Sahip Olmak İstiyoruz?

9
2
0
0
0
​Kodcu Herif olarak bu yazımızda son dönemde çok tartışılan bir konuya parmak sokuyoruz. Dünyanın en büyük markalarından biri olan Apple 'ın bu kadar çok sevilmesinin ve geniş bir hayran kitlesinin olmasının nedenlerine bir bakalım.
Kodcu Herif olarak bu yazımızda son dönemde çok tartışılan bir konuya parmak sokuyoruz. Dünyanın en büyük markalarından biri olan Apple 'ın bu kadar çok sevilmesinin ve geniş bir hayran kitlesinin olmasının nedenlerine bir bakalım.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki rahmetli Steve Jobs abi bilişim dünyasındaki idollerim arasındadır. Kendisininde her daim masamda bir resmi ve vakti zamanında söylediği özlü sözleri durur. Fakat bu Apple ürünlerini sevdiğim anlamına gelmiyor, sadece taktir ediyorum. Yani Muslera'yı seven Fenerbahçeliler, Alex'i seven Galatasaraylılar gibiyim. Çünkü adamın hayat felsefesi, inançlarının peşinden gitmesi ve bu uğurda çok zeki adımlar atması taktir edilmeyecek bir şey değil.
 

 Apple'ın Geçmişi

Kısaca bir Apple geçmişi ile ilgili önemli bir kaç bilgi verelim. Bazı arkadaşlar gerek internetten gerek ise Jobs filminden biliyordur. Apple 'ı, Steve Jobs ve Steve Wozniak beraber kurdular. Tabi küçük bir ekip kurup onların desteğini de aldılar. Ardından Apple baya bir büyüyünce Apple 'ı kuran Steve Jobs abimiz Apple 'dan yönetim kurulu kararı ile kovuluyor. Bu trajik olayın akabinde Steve abimiz boş durmuyor ve NeXT adında bir bilgisayar şirketi kuruyor. Tabi bu sırada Apple ciddi bir düşüşe geçiyor hatta batma noktasına geliyor. Netice olarak Steve Jobs'u tekrar bünyesine katmak isteyen Apple, NeXT'i satın alarak Steve abimizi tekrar CEO yapıyor. Steve abi ise yine marifetlerini konuşturması vesilesi ile Apple, iPod müzik playeri çıkarıyor ve ciddi bir çıkışa geçerek batmaktan kurtuluyor.

Tabi bununla da kalınmıyor ve çok ince laptoplar, son derece kaliteli tabletler, üst düzey bilgisayarlar son olarakta iPhone Steve abimizin Apple'a dönmesinden sonra piyasaya çıkıyor. Apple bu ürünlerde gösterdiği yenilikçilik, öncülük, kalite, tasarım, yazılım ve donanım uyumu ile büyük başarı sağlayarak hızlı bir yükselişe geçerek dünyanın en değerli markası oluyor. Dolayısıyla Apple denildiğinde akla gelen kaliteli, elit, stabil, son teknoloji ürünler akla geliyor. 
 

 Apple Stratejisi

İnsanların tarih boyunca çok büyük bir zaafı vardır; O da insanların gösteriş hastalığı, elit, farklı olma ve dikkat çekme çabası. Steve abimizde bunun bilincindeydi. Hatta komik gelebilir fakat Apple'ı kurtaran o iPod 'un yaygınlaşmasında ki en büyük unsur kulaklığının beyaz olmasıydı. Çünkü bütün müzik playerların kulaklıkları standart olarak siyah üretiliyordu ve beyaz bir kulaklık enteresan ve ilgi çekiciydi. Sırf bu nedenle başka firmalarda beyaz yada renkli kulaklık çıkarmaya başlamıştı fakat artık Apple iPod'u tüm dünyaya çoktan tanıtmıştı.

Dünyanın en kaliteli ve elit saat markalarından birinin Rolex olduğunu çoğumuz biliriz. Orijinalleri binlerce hatta on binlerce dolardır. İşportadan 10-15 TL'ye, servis garantisi veren standart bir saatçiden 100 TL civarı, işimizi görecek, zamanı gösteren düzgün bir saat almak varken nasıl oluyor da bir saat on binlerce dolara satılabiliyor? Cevabı çok basit; Gösteriş. Çünkü adamlar ürünü satarken diyor ki; "Saatin ne kadar kaliteliyse sende o kadar kalitelisin" ve işin komik tarafı buna insanları inandırabiliyorlarda ...

Tabi burada "bütün Apple kullananlar gösteriş budalasıdır" yada "Apple standart veya basit teknolojiye sahip ürünler üretiyor" sonucu kesinlikle çıkmasın. Fakat çoğumuz şahit olmuştur ki Apple 'ın en temel tercih edilme nedeni elit bir marka olmasıdır. Telefon kullanmayı bilmeyen bir çok paralı insanın elinde iPhone görürsünüz çünkü onlar için telefonun teknolojik özellikleri önemli değildir, isim sahibi olması önemlidir. Bir yere gidip telefonunu çıkardığında herkesin kendisine hayranlıkla bakması önemlidir. Hatta İzmir 'de ki Apple servisine bir vesile ile gitmiş ve şu muhabbete şahit olmuştum: "Kadın telefonu açmayı bilmiyor fakat buraya geliyor 3.000 liralık (fiyat tam aklımda değil ama rakam çok yüksekti) telefon alıyor. Tamamen gösteriş yapmak için." . Bunu Apple çalışanının kendisi söylüyor.
 

 Steve Abi Artık Yok

Apple kurulduğu günden bu yana en parlak dönemini Steve Jobs dönemlerinde, en karanlık dönemini Steve Jobs Apple 'dan kovulduktan sonra yaşadı. Şimdi dünyanın en büyük şirketlerinden birinin bu noktaya gelmesini tek bir insan evladına bağlamak bence de biraz haksızlık fakat yaşananlar bunu gösteriyor; Apple 'ı Steve Jobs kurdu, büyüttü ve yükselişe geçirdi, Steve Jobs Apple 'dan kovuldu Apple düşüşe geçti, Steve Jobs Apple'a geri döndü Apple tekrar çıkışa geçti. Son 3 yıldır Steve Jobs abimiz artık yok ve Apple 'ı Apple yapan yenilikçilik, öncülük ve son teknoloji ürünler görülmüyor. Steve Jobs 'ın yarattığı ürünler geliştirilmeye çalışılıyor. Tüm bunların yanı sıra Steve Jobs döneminde görülmeyen, Apple 'ın kalitesine gölge düşüren sorunlar meydana geliyor. iPhone 6'nın yamulması ve iOS güncellemesinin ciddi sorun yaratması gibi durumlar yaşanıyor.

Geçen gün tekrar Jobs filmini izlediğimde şu sahne aslında yazıyı özetliyor: Steve abimiz kovulduğu Apple 'a geri dönüyor ve tasarım odasına giriyor. Tasarım odasında, tasarımcıların öylesine yaptıkları çizimlere bakıyor ve tasarımcıya bu çizimi kimin yaptığını soruyor. Tasarımcının biri "ben yaptım" demesinin ardından Steve Jobs "sen hala neden buradasın? Seni biri buraya zincirlemediyse buradan çoktan gitmiş olman gerekti. Çünkü Apple 'da hiç ruh kalmamış".

İşte Apple 'ı Apple yapan şey Steve Jobs 'ın Apple ürünlerine ruhunu vermiş olmasıydı. O sahnede tasarımcının dediği gibi "Apple bir ürün olmaktan çok bir uzvumuz, kolumuz, bacağımız" bir ürün. Fakat Steve abimiz artık yok ve Apple 'ın o ruhuda onunla beraber gitti.
 

 Sonuç

Netice olarak Apple 'a sahip olmak kaliteli, elit, stabil ve son teknolojiye sahip olmak anlamına geliyor(du). Toplum psikolojisinde ne giyersen, ne kullanırsan sen o sun algısı var. Apple kullanıyorsan kaliteye ve son teknolojiye önem veren, kaliteli ve teknolojik biri algısı yaratılıyor yada yaratılmaya çalışılıyor. Apple bugün hala Steve abinin yarattığı büyük şöhretin sunduğu ekmeği yemeye devam ediyor. Bu ekmeğin üstüne yenisini koymamaya devam ederlerse hiç şüphesiz ki yakında yiyecek ekmekleri kalmayacak ve standart bir teknoloji firması olacaklar.

Kodcu Herif olarak Apple 'ın tercih edilmesindeki psikolojik nedenlere naçizane bir şekilde göz fırlattık. Bir sonra ki yazımızda günümüz teknolojik şartlarında neden Apple yerine Android yüklü kaliteli telefonları tercih etmemizdeki unsurlara göz fırlatıcaz. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere gençler, kendinize iyi bakın ...
9
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
0
0
0