Apple Rakibi Tidal'ı Almak İçin 500 Milyon Dolar Ödeyecek!

2
0
0
0
0
Çevrimiçi müzik platformları arasındaki rekabet gün geçtikçe büyüyor. Geçtiğimiz günlerde Spotify ile sorun yaşayan Apple, bu kez müzik platformundaki diğer bir rakibi Tidal'ı satın almak için çalışmalara başladı.
Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz süreçte Spotify'ın iOS platformu için gönderdiği güncelleme Apple App Store yetkilileri tarafından reddedilmiş, bu durum taraflar arasında gerilim yaratmıştı. Apple'ın kendi müzik platformu Apple Music'i daha yaygın hale getirmek için Spotify ile haksız rekabet içine girdiği iddiaları ortaya atılmış ve daha sonra Apple bu iddiaları yalanlayarak "Biz 2009'dan beri App Store'da her uygulamaya aynı kuralları uyguluyoruz." bahanesine sığınmıştı.

Spotify ve Apple arasındaki gerginlik hala devam ederken bu kez Apple bu kez de Tidal ile arasındaki rekabeti bitirmek için ilginç bir yol izledi. Bir süredir paylaşılan raporlara göre Apple, Jay Z'nin sahibi olduğu Tidal platformunu satın almak için harekete geçmişti.


 

 Tidal'a Rekor Fiyat: 500 Milyon Dolar

Analist Gene Munster'a göre Apple, Tidal için rekor teklif götürdü. Munster, Apple'ın Tidal'ı satın almak için 500 milyon dolar gibi büyük bir ücreti gözden çıkarması gerektiğini söyledi. Jay Z Tidal platformunu geçtiğimiz yıl sadece 56 milyon dolara satın almıştı. Apple en büyük rakiplerinden birini bünyesine katmak için böyle bir çılgınlık yapar mı? Hep birlikte göreceğiz.

Ayrıca her ne kadar Apple'ın Spotify'a iOS platformunda zorluk çıkararak haksız rekabet içine girdiği söylense de Apple Music hala Spotify'ın dengi değil. Apple Music'in 4.2 milyon abonesi varken Spotify'ın 30 milyon premium abonesi mevcut. Bu nedenle kullanım oranları açısından Apple Music'in ilk önce Tidal'dan kurtulması gerekiyor.

Özellikle hem Tidal hem de Apple Music sanatçıları sadece kendi platformunda şarkıları yayınlaması için ikna ederek kullanıcıları çekmeye çalışırken Spotify bu konuda sessiz kalıyor. Apple Music hem kendi bünyesindeki sanatçıları, hem de Tidal bünyesindeki sanatçılar tek bir platformda buluşursa bu Apple için çok daha avantajlı olacaktır. Ancak eğer gerçekten Apple rakiplerini zor duruma düşürerek Apple Music platformunu büyütmeye çalışıyorsa söylenecek bir söz zaten yok.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0