Apple Reklamcılık İşinden Ayrılıyor!

1
0
0
0
0
Apple'ın sözcülerinden gelen bilgilere göre şirket iAd sistemini satmayı planlıyor. Şirketin mobil reklamcılık sektöründeki tek sistemi olan iAd'in satılmasıyla birlikte bu sektörle hiçbir bağı kalmayacak.
2010 senesinde Apple'ın yeni bir sektöre giriş yapacağını belirten Steve Jobs, şirketin mobil reklamcılık sektöründe bulunacağından söz etmişti. Dönemin mobil reklamcılığı tanımlamak için "şu an var olan mobil reklamcılık tek kelimeyle berbat" sözlerini kullanan Steve Jobs, "iAd" adındaki mobil reklam sistemini tanıtmıştı. Bu yeni sistem ile birlikte mobil reklamcılığın çok daha iyi olacağından bahseden Steve Jobs, bir kez daha yanıldı.

Apple basın sözcülerinden bugün yapılan açıklamaya göre şirket iAd sistemini satma kararı aldı. iAd Apple'ın sistemi olması nedeniyle iPhone ve iPad'lerle çok daha uyumlu bir şekilde çalışabiliyordu ancak Apple, şirketinin reklamını yapmak isteyen kişilerden çok yüklü bir ödeme istiyordu. Durum böyle olunca kurulmasının ardından sadece 6 sene geçmiş olan iAd, hiç reklam alamamaya başladı ve yavaş yavaş battı.Bu düşüşü görebilen ve iAd'in yaşadığı düşüş ile ilgili olarak "iAd şirketimizin çok çok küçük bir bölümün oluşturuyor" şeklinde açıklama yapmış olan Tim Cook, iAd'in istediği yükselişi yakalayamadığını üstü kapalı bir şekilde söylemişti. Şimdi de iAd'i satma kararı alan Apple, sistemin daha fazla düşüş yaşamasını ve değerini kaybetmesini istemiyor. Sistemin kime satılacağı belirlenmiş değil ancak Apple tarafından yapılan açıklamalara göre satış için en güçlü aday, iAd'e reklam veren kişiler. Sistemin reklamcılara satılması hem onların reklam yapabilmesini sağlar, hem de iAd sistemi işleriyle alakalı olması nedeniyle bu sistemi almak için gönüllü olabilirler.

Kaynak: BuzzFeed 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0