• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple ile Samsung Arasındaki Kavgayı Başlatan İlk Reklam Filmini İzlediniz mi?

Apple ile Samsung Arasındaki Kavgayı Başlatan İlk Reklam Filmini İzlediniz mi?

3
1
1
0
0
Apple ile Samsung Arasındaki Kavgayı Başlatan İlk Reklam Filmini İzlediniz mi?
Apple ile Samsung arasında yıllardır devam eden rekabet, patent davaları ve karşılıklı suçlamalarla bugünlere kadar ulaştı. Peki ya bu atışmaların fitilini ilk ateşleyen sizce ne oldu? Apple - Samsung kavgasını başlatan reklam filmini birlikte izleyelim.
Apple ile Samsung arasındaki rekabet özellikle son yıllarda teknoloji gündeminde büyük yer kapladı… Aslında hepimizin bir şekilde bildiği konular olan patent davaları, reklamlar üzerinden iki şirketin atışması, hayranların tartışmaları derken geride 8 - 9 senelik kıyasıya bir mücadele kaldı. Peki ya bütün bunlar ne zaman ve nasıl başladı?

 Kapışma Bu Reklam ile Başladı!

Aslında her şey Apple’ın 2007 yılında bir anda ortaya çıkıp “Ben telefonu yeniden icat ettim arkadaş, aha bu da iPhone” demesiyle başladı. Apple’dan böyle bir telefon beklemeyen endüstri biraz hazırlıksız yakalanmıştı. Gerisi malum; kopyacılık suçlamaları ve bitmeyen tartışmalar… İşte bu dönemde Samsung tarafından yayınlanan bir reklam filmi aslında iki şirket arasındaki bitmek bilmeyen “akıllı telefon” kavgalarının neredeyse başlangıcını oluşturuyor. Reklamın baş rollerinde Apple’ın “original” iPhone modeli (2G) ve Samsung’un bugün kimsenin adını bile hatırlamadığı modeli Instinct var.
 

 iPhone 3G Çıkmadan Hemen Önce...

Samsung reklamı Instinct’in daha hızlı olduğu iddiasını ispatlamayayı amaçlıyor ancak iki firma arasında büyük kavga çıkarmasının bazı sebepleri var. Öncelikle, filmde de görülebildiği gibi, Instinct rakibi iPhone’a internet sayfalarının açılma hızında büyük fark atıyor. Ancak reklamın yayınlandığı tarih (2008 - Haziran) Apple’ın iPhone 3G modelini satışa sunmasından hemen önceye denk geliyor. Yani, eski bir iPhone ile yeni bir Samsung cihaz karşılaştırılıyor. Apple’dan buna karşı güçlü bir itiraz geliyor ama tek itiraz konusu bu değil…

 Farklı Operatörler ile Test Yapılmış!

Reklamdaki Samsung Instinct modeli Spring operatörünün geniş bant ağı ile internete erişiyor. Reklamdaki iPhone’da ise AT&T operatörünün EDGE hızında bağlantısı kullanılıyor. Yani şartlar eşit değil…. Bu durum reklam sonundaki bit kadar yazılarla verilse de Instinct’in daha hızlı olduğu yönünde bir algı yaratılıyor. Sonuç olarak reklam ezeli rekabetin ilk fitilini ateşliyor. Aradan geçen yıllar ise “gerçekten iyi” olanı ayakta tutuyor ve Instinct adlı cihaz tarih oluyor.
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0