• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple, Samsung, Microsoft, LG ve Diğer Firmaların Çocuk Madenci Çalıştırdığı İddia Edildi!!

Apple, Samsung, Microsoft, LG ve Diğer Firmaların Çocuk Madenci Çalıştırdığı İddia Edildi!!

0
0
0
0
0
Teknoloji devi firmaların kobalt madenlerinde çocuk madenciler çalıştırdığı iddia edildi. Lithium-ion bataryalarda bulunan kobaltı elde etmek adına çalışan madenciler, çok ucuza çalıştırılıyor.
İsmi açıklanmayan bir şirket, teknoloji devlerinin ismine büyük leke sürecek bir rapor paylaştı. Bu paylaşılan rapora göre akıllı telefon, bilgisayar ve batarya kullanan benzeri cihazların üretimini yapan Apple, Samsung, LG, Microsoft, Dell, HP, Huawei, Lenovo, Sony ve Vodafone, Kongo'da çocuk madenciler çalıştırıyorlar! Tüm bu şirketleri içeren rapor, çocuk madencileri kobalt madenlerinde çalıştırdığı kanıtlanan bir şirketin yaptığı anlaşmalar sayesinde ortaya çıktı. Congo Dongfang International Mining (CDM) isimli bu şirket (Huayou Cobalt isimli bir şirketin yan kuruluşu) Kongo'da birkaç senedir faliyetlerini sürdüren ve bölgede bulunan fakir halkı madenci olarak kullanan şirketlerden birisi. Bölgedeki işsiz halkın yanı sıra 18 yaşından küçük olan bireyleri (aralarında 6-7 yaşındaki çocukların olduğundan da bahsediliyor), yani çocukları da işçi olarak kullanan şirketin saydığımız teknoloji devleri ile sürekli olarak iş yaptığı biliniyor.Apple ve Samsung gibi milyonlarca telefon satışı gerçekleştiren firmaların da iş yaptığı Congo Dongfang International Mining, madenlerde çalışan çocuk işçilere kobalt çıkartmaları için sadece 1-2 dolar ödeme yapıyor. Bütün gün boyunca çalışan ve sadece 5-6 lira kazanabilen bu çocuk işçiler, madenlerden çıkarttıkları kobaltı telefon veya laptop bataryası üreten şirketlere satıyorlar. Bu şirketler de satın aldıkları kobaltı Lithium-ion bataryaların üretiminde kullanıyor. 

Yayınlanan raporda belirtilene göre bu durum tam 10 yıldır, yani 2006 yılından beri devam ediyor. Bu iddiada ismi geçen kuruluşlardan bazıları iddianın yayınlanmasıyla birlikte isimlerini temize çıkartmak adına bazı açıklamalarda bulundular. 


 

 Microsoft


Farklı satıcılardan satın aldığımız metalleri, özellikle de kobaltı takip edebilmemiz son derece zor bir işlem. Bu işlem için kullandığımız kobaltın özelliklerini araştırmalıyız ve bölgelerden çıkartılan özel kobaltlarla elimizdeki özellikleri karşılaştırmalıyız. Bunu başarmak oldukça zor. Birçok farklı satıcı ile çalışmamız nedeniyle Katanga bölgesinden çıkartılan kobaltın takibini yapmamız olanaksız, bu nedenle bölgede çalıştırılan çocuk işçilerle tam olarak alakasız olduğumuzu iddia edemeyiz. Bize ulaştırılan kobaltın takibini yapabilmemiz için sektördeki bütün satıcılarla bağlantısı bulunan büyük bir takip ağı kurulması gerekir, aksi takdirde kobaltın nereden bizlere ulaştığını söyleyemeyiz.


 

 Apple


Apple olarak farklı maddelerin üzerinde çalışmalar yapıyoruz ve bu maddelerden birisi de kobalt. Sektörde bulunan çevresel riskleri, emek faktörünü ve Apple'a kar sağlayabilecek olan fırsatları araştırmamızdan sonra etkili, ölçekli ve kalıcı bir değişim ile sektörün çalışma şeklini değiştimeyi hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı sonuçlandırdıktan sonra Afrika'daki ve Endonezya'daki çalışmalarımız bizlere köklü bir değişiklikte rehberlik edecektir.

Kaynak: VentureBeat 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0