Apple’daki Stajyerler Ne Kadar Kazanıyorlar?

0
0
0
0
0
Apple’daki Stajyerler Ne Kadar Kazanıyorlar?
Apple’ın stajyerleri, ülkemizde bir ay boyunca staj yapan kişilerin aldığı maaşı bir günden kısa bir sürede kazanıyorlar.
Gençlerin lise ya da üniversitede yapmış olduğu staj, belki de ilk kez para kazandıkları bir çalışma periyodudur. Okulda öğrendiklerini pekiştirerek hayata daha daha çabuk atılmalarını sağlayan staj, ufak da olsa bir paranın kazanılmasını sağlıyor. Fakat Apple’da staj yapan kişilerin aldıkları maaşı gördükten sonra insanın ömrü boyunca burada staj yapası geliyor.

Öncelikle Apple’daki staj durumundan bahsedelim. Zaten dünyanın en değerli şirketi sıralamasında bir numara olan Apple’da staj yapan kişiler, neredeyse normal çalışanlar kadar sorumluluk üstleniyorlar. Stajyerlerden ilk olarak Apple’ın gizlilik ilkelerine kesinlikle bağlı kalınması isteniyor. Daha basit bir şekilde söyleyecek olursak, Apple’daki staj süresince yapılan hiçbir şeyden ailenizin bile haberi olmaması gerekiyor. Bu yüzden staja alınmadan önce kişilerin bazı karakteristik testlerden geçtiği belirtiliyor. 

Gizliliğin had safhada olduğu Apple’da, çalışan stajyerlerin üzerinde çalıştıkları ürünlerle ilgili bir bilgisi bile bulunmuyor. (öyle çalışıyorlar yani) Yine de Apple, stajyerlerinin normal çalışanlardan farklı bir gözle bakılmadan ciddi sorumluluklar almasını sağlıyor.

Gelelim stajyerlerin kazandığı paraya. Çalışma saati üzerinden ödeme yapılan stajyerler, saatte 38 dolar para kazanıyorlar. Yani aylık bir ortalamaya vurduğumuzda 6500 dolardan daha fazla para kazanıyorlar. Ayrıca Apple stajyerlerine kalmaları için ücretsiz olacak şekilde ev de sağlanıyor. Apple, kültürel ve iş bilgisi anlamında etkileşimde bulunmalarını sağlamak amacıyla evlerde 4 stajyerin kalmasını sağlıyor. (belki de staj dönemi sonunda kendileriyle çalışmayanlar olacak ama bizi en çok etkileyen durum, adamların en başından itibaren baktıkları profesyonel yaklaşım)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0