Apple ve Samsung'dan e-SIM Ortaklığı

0
0
0
0
0
Apple ve Samsung, son dönemlerde yavaş yavaş alışmaya başladığımız 'güçlerini birleştirme' olayını birkez daha yapıyor.
Teknoloji sektöründe hemen hemen her alanda başı çeken firmaların yaptığı ortaklığa şahit olduk. Bu durum öyle yadırganan, ya da oldukça ''nasıl olur?!'' diyeceğimiz şeyler değil. Sektörün başını çeken firmalar, zaman zaman ''zaten alıp götürüyoruz, gel bir de beraber yapalım, arkadakilerle arayı açalım'' hesabına gayet de güzel bir şekilde birlikte çalışabiliyor.

Bunun son örneğini Apple-Samsung ikilisinde görebiliyoruz. Daha önceden yeni iPhone ve yeni iPad konusunda iki devin birlikte çalışacağı iddiaları (hatta durum iddiadan da öte) ortaya çıkmıştı. Şimdi ise yine bu iki dev, önemli bir olay için tekrar bir araya geliyor.Uzun bir süredir yeni sistemler ve patentler üzerinde çalışan Apple, son olarak e-SIM (elektronik SIM kartı) teknolojisi üzerinde çalışıyordu. Apple'ın bu çalışmasına artık Samsung da destek verir durumda. Proje kapsamında önemli GSM operatörleri ile görüşen iki dev, bu operatörler ile bir an önce anlaşma ve e-SIM'i hayata geçirme amacında. Şu aşamada AT&T, Vodafone ve Deutche Telekom gibi operatörler ile görüşülmüş durumda.

İkilinin üzerinde çalıştığı sistem hayata geçerse, akıllı telefonlar artık SIM kartına ihtiyaç duymadan operatöre bağlanabilecekler. Daha doğrusu ortada fiziksel anlamda bir kart olmayacak (adı üstünde işte e-SIM). Şu an hem Apple hem de Samsung, proje üzerinde çalışmalarını ortak bir şekilde devam ettiriyor. e-SIM teknolojisi, planlanan tarih olan 2016'da hayata geçtiğinde yeni iPhone'lar ve Samsung'larda bu özellik bulunacak. Bu bağlamda e-SIM'in ilk olarak Samsung Galaxy S7'de olması bekleniyor.

Kaynak: The Verge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0