• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple, Xiaomi’yi Geçerek Çin’in En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

Apple, Xiaomi’yi Geçerek Çin’in En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

0
0
0
0
0
IDC'nin yayınladığı son rapora göre Apple, Xiaomi'yi geride bırakarak Çin'deki en büyük akıllı telefon üreticisi oldu.
Yeni yeni kurulan ve üst düzey sistem özelliklerine sahip akıllı telefon üretici şirketlerinin artmasıyla birlikte dünyanın en büyük akıllı telefon pazarına sahip ülkesi olan Çin’de Apple’ın hakimiyeti, yayınlanan raporla birlikte ortaya çıktı. Buna göre Apple, Xiaomi’yi geride bırakarak Çin’in en büyük akıllı telefon üretici şirketi olmayı başardı.

IDC’nin yayınladığı rapora göre 2015 yılının ilk çeyreğinde 98.8 milyon akıllı telefon üreten Apple, %14.7 ile Çin’deki en büyük akıllı telefon üreten şirketi konumuna ulaştı. Xiaomi’nin %13.7 ile ikinci sırada olduğu listede Samsung, Huawei’nin de gerisinde kalarak %9.7 pazar payı ile 4. sırada yer aldı.Çin’deki akıllı telefon satışları ise düşüşte. Bir önceki çeyreğe göre %8, geçen senenin aynı dönemine göre %4 düşüş yaşayan akıllı telefon satışlarının böyle olmasının sebebinin, Çin pazarının ABD ve Avrupa pazarları gibi akıllı telefon yaygınlığında ilerlemiş olması olarak gösteriliyor.


 

 Türkiye’de yerli telefon kullanım oranı %30 seviyesinde

IDC’nin Türkiye raporunda, ülkemizdeki yerli akıllı telefon kullanım oranının %30’lara kadar yükseldiği görülüyor. Son dönemde Vestel ve Turkcell’in çıkarmış olduğu yeni modellerin bu oranı çok daha yüksek seviyelere çıkarmasını bekliyoruz. (özellikle Turkcell’in çıkardığı T60 modelinin oldukça rağbet göreceğini düşünüyorum)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0