AppStore, Google Play'in Önüne Geçti

4
1
0
0
0
Akıllı telefon pazarının ilk iki ismi olan Google’ın Android ve Apple’ın iOS işletim sistemlerine ait uygulama mağazalarının istatistikleri AppStore’un daha karlı, Google PlayStore’un da uygulama içeriği bakımından daha zengin olduğunu gösteriyor.
App Annie tarafından açıklanan istatistiki verilere göre Google PlayStore kullanıcıları AppStore kullanıcılarından %85 oranında daha fazla uygualama indirdi; ancak App Store mağazası buna rağmen %70 daha fazla gelir elde etti.

Yaklaşık 2 milyar kullanıcı sayısı ile devasa bir kitleye sahip olan Android mağazasına erişim yapan alt seviye telefon kullanıcılarının sayısı oldukça kalabalık, ayrıca Android’in mağazasında ücretsiz uygulamalar çok daha fazla rağbet görüyor ve indirme rakamları bu uygulamalarda çok yüksek sayılara çıkıyor.

Apple tarafında ise cihazın kendisine hali hazırda yüksek meblağ ödemiş olan kullanıcılar, bir miktar daha ödemekten kaçınmıyor. (Androidciler pinti mi?) Bu ödeme de uygulama ücretli de olsa indirme sayısını etkilemiyor ve AppStore’un geliri daha ist seviyelere çıkıyor.
AppStore’un en fazla uygulama indiren ülkeleri Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, İngiltere ve Rusya olurken Google Play Store’da bu sıralama Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan, Rusya ve Meksika şeklinde karşımıza çıkıyor. Ayrıca AppStore’un en çok kazandıran ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, İngiltere ve Avustralya olurken Play Store’un en çok para harcayanları Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Tayvan ve Almanya oluyor.

İstatistiklerin en ilginç görülen noktası Çin’in iOS cihazlara yönelmesi ve uygulama mağazasında da para harcamaktan çekinmemesi olarak görülürken her iki mağazada da oyun kategorisinin en çok indirilen ve en çok kazandıran kategori olması dikkat çekiyor.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0