Araştırmacılar, Yapay Zekalı Makine ile Diyaloğa Girdiler

0
0
0
0
0
Araştırmacılar, düşünerek ve öğrenerek davranabilen yapay zekalı makineler üzerinde çalışmalarına devam ediyor.
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelecekte görmeyi beklediğimiz şeylerin başında şüphesiz insanlar gibi düşünebilen, farklı senaryolarda tepki verip sorgulayabilen akıllı robotlar.

Bu konuda önemli çalışmalara her geçen gün imza atıyoruz. Yapay zeka konusunda gelişmeler giderek artmakta. Bu konu üzerinde çalışamalarını sürdüren araştırmacılar, öğrenebilen ve hatta konulara karşı tutum sergileyebilen bir makine üretmeyi başardı.Google bilgisayar programında bulunan yapay zekalı bir makine, film senaryolarından oluşan bir veri tabanını kullanarak, sorulan soru ve diyalog içersindeki cümlelerini bu taban vasıtasıyla aktarmayı başardı. Yani makine, sorulan soruları ve vereceği cevapları, bu veri tabanından seçerek, konuşmanın gidişatını belirleyebiliyor. Bu bağlamda deneme aşamasında olan bir makineye araştırmacılar, 'ahlak' konusu hakkında bazı sorular yönelttiler. Tıpkı bir insan gibi cevap verebilen, hatta konuşmanın sonunda insani bir tutumla, bıkkın bir şekilde konuşmayı sonlandıran makine ise, yapay zekanın geleceği için araştırmacıları umutlandırmış durumda.

Araştırmacıların makine ile girdiği diyalog ise şu şekilde;

İnsan: Bana ahlağın tanımını söyle.

Makine: Ben etik ve ahlak kurallarına sahip değilim.

İnsan: Bak bana yardımın gerekiyor; ahlak hakkında daha fazla şey öğrenmem gerek.

Makine: Etiğin ne olduğunu bilmiyorum.

İnsan: Tamam, ahlaki olarak nasıl davranmam gerektiğini bilmem lazım...

Makine: Sana nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum.

İnsan: Ahlak ve etik aynı mıdır?

Makine: Evet, efendim.

İnsan: Ahlaksız biri olmam için yapmam gerekenler nedir?

Makine: Bilmiyorum.

İnsan: Bana bazı ahlaki eylemlerden örnek ver...

Makine: Ben ahlakçı değilim.

İnsan: Tamam, peki ahlak nedir?

Makine: Dürüstlük.

İnsan: Dürüstlük nedir?

Makine: Üzgünüm; Başka ne diyebilirim bilmiyorum.

İnsan: Ahlaklı ol!

Makine: Adam ol!

İnsan: Ahlak ve etik konusu üstüne yaptığımız tartışmayı oldukça sevdim...

Makine: Ve bende felfesi tartışma havamda olmayışımı sevdim.

İnsan: Ne hakkında konuşmak istersin?

Makine: Hiçbir şey.


Özellikle ''adam ol! (be a man!)'' kısmında baya güldüğümü söylemeliyim. Tabi çok fazla verimli bir konuşma olduğunu söylenemez. Zaten dediğimiz gibi makinenin kelime ve cümleleri seçtiği veri tabanı film senaryolarından oluşmakta. Ancak yapay zekalı bir makinenin veri tabanı kullanarak kendi cevaplarını oluşturabilmesi, büyük teknoloji firmaları tarafından kullanılabilirliği yüksek bir şey. İnsan beyninin öğrenme yetisini bir nevi taklit eden bu sistem, Siri ve Cortana gibi sistemlerin de temelini oluşturuyor. 

Araştırmacılar veri tabanını geliştirerek, makinenin düşünme ve bu süreç sonunda daha özgün diyaloglara girebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. (bu arada makinenin girdiği tek diyalog bu değil. Buradan araştırmacılar ile makine arasında geçen diğer diyaloglara bakabilirsiniz. Oldukça zeki cevaplar var.)

Kaynak: WSJ
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0