ARM, 32 Milyar Dolara SoftBank’a Satılıyor!

1
0
0
0
0
Birçok akıllı telefonun kullandığı işlemcileri üreten İngiliz şirket ARM, 32 milyar dolar karşılığında Japon SoftBank’a satılıyor.
SoftBank’ı bu aralar ciddi yatırım haberlerinde duymaya başladık. Adını en son Clash of Clans’ın yapımcı şirketi Supercell’i 1.53 milyar dolar karşılığında satın almak istemesiyle duyduğumuz, Sprint isimli Japon şirketin bünyesinde hizmet gösteren SoftBank, İngiliz mobil çipset üreticisi ARM’yi 32 milyar dolara satın almak istiyor. 

Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci) sonrası İngiliz para birimi Sterling’in düşüşünden faydalanmak isteyen SoftBank, şirkete 32 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuş. David Cameron’un istifa etmesinin ardından Birleşik Krallık’ın yeni başbakanı Theresa May ise ARM’ye bu satın alma işlemleri konusunda ‘zarara uğramamaları’ için uyarılarda bulunmuş. Sonuçta ARM’nin satın alınması, İngiltere’nin ekonomisine direkt olarak etki etmesi anlamına geliyor.. Zaten Theresa May’in amacı da bu etkiyi olabildiğince olumlu tarafa çekmek.Her neyse, ARM’nin SoftBank tarafından satın alınmasının ardından ARM tasarımlı çipleri kullanan akıllı telefonların ve tabletlerin nasıl etkileneceğini zamanla göreceğiz. Son zamanlarda Exynos ve Snapdragon’un gerisinde kalmış olsalar da birçok telefonun hala ARM grafik işlemcisini kullanıyor olması, şirketin bir şekilde göz önünde bulunmasını sağlıyordu. Geçtiğimiz yıl 1.5 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklayan ARM’nin satılma sürecinin nasıl gerçekleşeceğini merakla bekliyoruz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0