Artık Yazıcınızı Kullanarak Hologram Üretebileceksiniz

0
0
0
0
0
Yeni keşfedilen bir teknoloji sayesinde mürekkep püskürtmeli yazıcılar bile, artık hologram üretebilecek teknolojiye sahip olacaklar.
Günlük hayatımızda kullandığımız birçok şeyde hologram kullanıldığını çoğu kişi farketmez. Kredi kartları, bazı kimlikler ve resmi evraklar, hatta kağıt parada bile bulunan hologramlar, genelde kullanıldıkları şeylerin gerçekliğini göstermek adına kullanılır. Üretimi son derece zahmetli ve zor olan hologramlar, sahte olan şeylerin farkedilebilmesini sağlayan en önemli özellikler arasında yer alır. Bu nedenle üretimi bu derece zor olan hologramları, kopyalanmasını istemedikleri şeylerde kullanan üreticiler, bilim adamlarının geliştirdiği bir yöntem yüzünden farklı bir yol bulmak zorunda kalacaklar.Bilim adamları, üretimi çok zor olan hologramların yazıcı sayesinde üretilebileceği yeni bir teknoloji keşfettiler. Saint Petersburg'da bulunan ITMO University araştırmacıları tarafından keşfedilmiş olan bu yeni teknoloji, yazıcılarda renksiz bir mürekkep kullanılmasına dayanıyor. Oldukça özel olan bu renksiz mürekkep, üzerine gelen ışığı farklı renklerdeki görülebilir ışıklar olarak yansıtıyor. Böylece ortaya hologramlar çıkmış oluyor.

Yazıcı kullanarak herhangi birşey yazdırmak kadar kolay olan bu işlem, sadece bu özel mürekkebin kullanılmasına dayanıyor. Bu şekilde rengi değişebilen fotoğraf, metin veya diğer herhangi birşeyin yazdırılabilmesi mümkün.

Kaynak: Geek 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0