Astronotlar İki Dev Kasırganın Fotoğraflarını Çekti

1
0
0
0
0
Şu an hala aktif halde bulunan iki kasırganın fotoğrafları, astronotlar ve uydular tarafından çekildi.
Dünya, Güneş Sistemi'nde yaşamaya elverişli olan tek gezegen. Diğer gezegenler başta Güneş'e bulundukları uzaklık nedeniyle ya çok sıcaklar ya da yaşanamayacak kadar soğuklar. Dünya ise ne çok soğuk ne çok sıcak, tam insan vücuduna uygun. Diğer gezegenlerde dev kasırgalar, fırtınalar ve diğer hava olayları yaşanırken Dünya durgun ve sessiz görünse de aslında gezegenimizde o kadar durgun değil.

Her yıl, suların akıntı yönü ve Dünya'nın yüzeyinden dolayı oluşan basınç farkları bazı kasırgaların oluşmasına sebebiyet verir. Bu doğal bir olaydır ve her yıl tekrarlanır. Ama bazen, bazı faktörler rastgele üst üste gelerek alışılmadık hava olaylarını da oluştururlar.Goni ve Atsani, iki büyük kasırga. Bu kasırgalar düzenli olarak oluşmayan kasırgalara iki büyük örnek. İkisi de şu an Pasifik Okyanusu (Büyük Okyanus) üzerindeler. Bu kasırgalardan Goni, bu hafta sonu Tayvan ve Filipinler'in, Atsani ise Japonya'nın yakınından geçecekler, yani umarım. Bu iki dev kasırga, olası bir temasta büyük şehirleri ve hatta ülkeleri yok edecek güçte.

Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi Atsani, Goni'ye göre biraz daha güçlü. Yan yana bulunmaları ve Goni'nin konumundan dolayı Atsani, biraz ondan güç alıyor diyebiliriz. Atsani içinde 240 km hıza ulaşan rüzgarlar barındırıyor ve süper kasırga olma yolunda kesin adımlarla ilerliyor.
(Soldaki Goni, sağdaki ise Atsani)

Geçen hafta şu an Goni'nin hedefinde olan Tayvan, Soudelor Süper Kasırgası yüzünden büyük bir korku yaşamıştı fakat kasırga sadece Tayvan'ın yanından geçip, ada ülkesine 127cm yağış bırakmıştı. Şimdi aynı yönde ilerleyen Goni'nin ne yapacağı bilinemiyor fakat kasırganın Tayvanla tam bir kesişme gerçekleştirmesi bir felakete neden olurdu.


(Atsani'nin uzaydan görünümü)

Öte yandan Atsani, yani iki kasırgadan daha büyük olanı, sergilediği tutarsızlıkla gözlemcilerin kasırganın nereye gideceğini tahmin edememesine neden oluyor. Japonya, bu büyük kasırga ile direkt olarak karşılaşırsa gerçekten çok büyük sorunlar yaşayacağı kesin. Ülke, doğal afetlere karşı en dayanıklı ülke olsa da 240 km'lik rüzgarlara dayanabilecek yapıların sayısı çok az.


(Atsani'deki güç değişimleri)


(Goni)

Şimdilik iki dev kasırga da sadece izleniyor. Zaten bu büyük doğa olaylarının, fotoğraflarına bakmaktan başka bir şey yapmak elimizden gelmez. 

Kaynak: Mashable
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0