• Anasayfa
  • Sektörel
  • Atatürk Havalimanı’nda Parmak İziyle Geçiş Sistemi Başladı

Atatürk Havalimanı’nda Parmak İziyle Geçiş Sistemi Başladı

0
0
0
0
0
Atatürk Havalimanı’nda, yeni hayata geçirilen ve parmak izi ile 15 saniyede pasaport kontrolünün yapıldığı Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi'nin (BEOGS) ilk konuğu Madrid yolcusu Ahmet Fayez oldu. 
Atatürk Havalimanı’nda, yeni hayata geçirilen ve parmak izi ile 15 saniyede pasaport kontrolünün yapıldığı Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi'nin (BEOGS) ilk konuğu Madrid yolcusu Ahmet Fayez oldu. Fayez, BEOGS sisteminden 15 saniye yerine 4 dakika gibi bir sürede geçebildi. Yetkililer, sistem yeni başladığı için aksamalar olabileceğini ifade etti.

Çiçeklerle karşılanan Fayez, görevlilerin yardımı ile geçiş sistemine doğru yöneldi. İlk olarak pasaportunu okutmaya çalışan Fayez, birkaç denemenin ardından ilk turnikeyi açarak kabin içine girdi.Ardından parmak izini okutmaya çalışan Fayez, üst üste denemesine rağmen olumlu bir sonuç alamadı. Görevliler sorunun Fayez'in valizinden kaynaklandığını söyleyerek çantayı dışarı çıkardı. Ancak Fayez, kabinin ikinci kapısını açmayı yine başaramadı. Bunun üzerine sırt çantasından kaynaklanan sorun olduğu söylenerek çantasını dışarı çıkaran Fayez, ikinci turnikeyi ancak geçebildi. Daha sonra Fayez, çıkıştaki polis noktasında pasaportunu vererek kaşelenmesi için de kısa bir süre bekledi. 15 saniye olması hedeflenen sürenin ilk denemesi 4 dakika sürdü. 

Sistem ile ilgili olarak açıklama yapan TAV işletmeleri Genel Müdürü Kemal Ünlü, bugünden itibaren test aşamalarına başladıklarını dile getirdi. Ünlü, "Emniyet Genel Müdürlüğümüzün kontrolü ve bilgisi dahilinde bu sistemi, 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kullanabilecekler. Tabii sistemi kullanacak kişilerin öncelikle biometrik datalarının ve kimliklerinin Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kayıtlı olması gerekiyor." diye de ekledi.

BEOG sistemine bağlı olarak hızlı yolcu akışını hedeflediklerini belirten Ünlü, “Burada ki amacımız, öncelikle yolcu akışını hızlandırmak. Bir de Türkiye Cumhuriyeti’nde , dünyanın diğer gelişmiş ülkeleri gibi aynı seviyede, aynı teknolojiyi kullandığını göstermek.” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0