Avustralya’da İlkokullarda Programcılık Eğitimi Veriliyor

0
0
0
0
0
Avustralya’da İlkokullarda Programcılık Eğitimi Veriliyor
Sürekli olarak programcılığın ve diğer bilgisayar odaklı mesleklerin geleceğin meslekleri olduğundan söz ediyor ve gençleri bu yönde çalışmaya teşvik ediyoruz; ancak işin aslı biraz geç kalmış durumdayız.
Avustralya’da da programlama dillerinin geleceğin lisanı ve programcılığın yükselen bir mesleki trend olduğu anlaşılmış ve çocuklara küçük yaşta temel programlama dilleri ve kod eğitimi verilmesi kararlaştırılmış; ancak işi biraz fazla erke çekmiş olabilirler.

Yeni düzenlemeye göre ilkokul çağındaki çocuklara 5 yaşından itibaren temel kodlama eğitimi verilirken 7 yaşından itibaren de programlama öğretilecek.

Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alanında çok önemli yatırımlara ve girişimlere ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Avustralya Eğitim Bakanı Christopher Pyne, “okullarda verilen yüksek kalitedeki STEM eğitimi, Avustralya’nın sanayi ve ekonomisi için hem bugün, hem de gelecekte çok büyük bir öneme sahip. Bu nedenle de okullarımızdaki STEM eğitimini geliştiriyoruz ve öğretmenlerimizi de daha uygun şekilde eğitim verebilmeleri için bir eğitime tabi tutuyoruz” açıklamasında bulunarak bu yeni eğitimin nereden başlayacağını ifade etti.

Bu tasarıya karşı duran rakip partinin lideri Bill Shorten ise adeta bizim ülkemizdeki siyasi tartışmaları aratmaz nitelikte bir cevap ile “çocukların ilkokul çağında kodlama öğrenmesinin gelecekte iş bulmalarını kolaylaştıracağını söylüyor. Onları 11 yaşında mı meslek sahibi yapmak istiyor” diyerek tepkisini dile getirmiş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0