Aydın'da 1,500 Yıl Öncesine Ait Grafitiler Bulundu!

0
0
0
0
0
Coğrafi konum olarak pek çok medeniyete ev sahipliği etmiş Anadolu, arkeolojik anlamda da dünyanın en zengin bölgelerinden biri. Bu seferki adres ise Aydın.
Ünlü Fotoğraf Muhabiri Ara Güler'in yolunu kaybetmesi üzerine tesadüfen keşfettiği Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan antik kent Afrodisyas, şu sıralar dünya arkeolojisinin odak noktalarından biri konumunda.

Kentte yaklaşık 1,500 yıl öncesine ışık tutan, taşlara ve duvarlara kazınmış yüzlerce çizim (grafiti) ortaya çıktı. Roma İmparatorluğu döneminden kaldığı düşünülen grafitilerde savaşan gladyatör figürleri bulunmakta.Classical Association of Canada'nın her yıl düzenlediği buluşma organizasyonunda söz alan Geliştirilmiş Araştırmalar Enstitüsü araştırmacılarından  Angelos Chaniotis, konuyla ilgili ''taşlarda bulunan grafitiler çoğu Doğu Roma şehrindekilere göre daha fazla. Bu tarz çizimler insanların heyecanlı, neşeli sinirli hatta belki de sarhoş olduğu zamanlarda çizdiği, anlık olay şeylerdir. Bu sebeple çizimlere bakarak ne amaçla yapıldıkları konusunda yorumda bulunmak oldukça zordur. Ancak zaten bu şeyleri bu kadar değerli kılan durum da bu. Grafiti bir nevi insanların duygularının taşların üzerindeki kaydıdır'' ifadelerini kullandı.Ortaya çıkan çizimler incelendiğinde ilk olarak dikkatleri çeken çizimler kuşkusuz gladyatör savaşları. Dönemin Roma'sında son derece popüler olan gladyatör savaşlarının popülaritesi, anlaşılan Afrodisyas'a kadar sıçramış durumdaymış. Grafitileri inceleyen Chaniotis'in görüşü ise şu şekilde ''bu grafitileri yapan kişi büyük ihtimalle arenada bir dövüş izlemeye gitmiş ve gördüğü şeyleri bu taşlara kazımış''.       

Çoğunluğunun MS 350 ve MS 500'lü yıllarda yapıldığı düşünülen grafitilerde cinsel içerikler ve yine dönemin popüler şeylerinden biri olan at arabası yarışlarının grafiti bağlamında tasvirleri de bulunmakta.

Kaynak: Softpedia
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0