Bakanlık Sıfatıyla Yapılan Sahte Aramalara Dikkat!

0
0
0
0
0
Telefon dolandırıcılarının yeni yöntemine dikkat!
Özellikle mobil sektörde her geçen gün sahip olduğumuz teknoloji ilerlemekte ancak, telefonlar kullanılarak gerçekleştirilen dolandırıcılıklar bir türlü bitmek bilmiyor.

Televizyonda ya da internette muhtemelen her gün farklı bir dolandırıcılık haberi ile karşılaşmışsızdır. Üstelik dolandırıcıların uyguladıkları yöntemler de her geçen gün farklılık göstermekte. Bunun son örneği ise sahte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şeklinde karşımıza çıkmakta. 

Dolandırıcıların yeni yöntemi şu şekilde; Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapmış olan tüketicileri hedef alan dolandırıcılar, "hakem heyetinizdeki başvurunuz sonuçlandı, kredi kartı bilgilerinizi ya da kimlik bilgilerinizi verdiğiniz takdirde hesabınıza paranız yatırılacaktır" şeklindeki vaatler içeren mesajlar gönderiyorlar, ardından da elde ettikleri kart bilgileri ile tüketicilerin hesaplarını ele geçiriyorlar.
 

Konuyla ilgili şikayetlerin artması üzerine açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu tarz durumlarda tüketiciye hiçbir şekilde telefonla ulaşılmadığını ve kimlik ya da banka kartı bilgilerinin alınması şekilde bir işlemin söz konusu olmadığını bildirmiş. Bakanlığın yaptığını açıklamanın tamamı şu şekilde; "Tüketici hakem heyetince alınan kararlar, alındığı tarihten itibaren on iş günü içinde taraflara yazılı olarak tebliğ edilmektedir. Alınan kararların taraflara taahhütlü mektupla gönderilmesi esas olup, ancak gecikmesi halinde zarar doğabilecek işlerde, gerekçe belirtilmek suretiyle, memur vasıtasıyla da tebligat yaptırılabilmektedir. Ancak tüketicilere telefon ile ulaşılarak tüketicilerin kimlik veya banka kartı bilgilerinin alınması ve uyuşmazlık konusu tutarların tüketicilerin hesaplarına yatırılmasına ilişkin Hakem Heyetleri tarafından yürütülen herhangi bir işlem kesinlikle sözkonusu değildir. Hakem Heyetlerine başvuru yapan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları bakımından, telefonla aranarak yapılan vaatlere itibar etmemeleri ve duyarlı olmaları hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur". 

Teknolojinin bu denli arttığı zamanımızda bu tarz dolandırıcılıklara karşı biraz daha gözümüz açık ve dikkatli olmamız gerekiyor. Bizden size tavsiye, devlet bazında hiçbir kurum sizden ne para ne de kimlik bilgisi ne de banka kartı bilgisi ister. İstenilen durumlar da bile bu işlem resmi belgelerle (mektup vs.) olur. Böyle bir sebeple arandığınızda ya da mesaj geldiğinde bunu kaideye almayın.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0